Selçuk Gezi Rehberi : İzmir – Selçuk`ta Gezilecek Yerler

İzmir`in Selçuk ilçesi buram buram tarih kokan muhteşem bir ilçemiz . Şirin mi şirin köyü Şirince`si , antik şehri Efes`i ile yerli yabancı bir çok insanın akın akın ziyaretine uğruyor . Dünyanın en büyük Antik tiyatrosu , 3. en büyük kütüphanesi yine Selçuk`ta bulunuyor . Hristiyanlık dinine inanan insanların hac merkezi Meryem Ana evi de Selçuk ilimizdedir . Daha ne olsun . Hadi gelin sırasıyla tarihi yerleri birlikte gezelim .

Selçukta Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Biliyorsunuz İzmir sıcak bir ilimiz bu nedenle sıcakta gezilmesi zor yerleri sabahın ilk saatlerinde gezecek şekilde bir sıralama yaparsak eğer , gezi listemizi şöyle oluşturabiliriz .

  1. Efes Antik Kenti
  2. Meryem Ana Evi
  3. Yedi Uyurlar Mağarası
  4. Artemis Tapınağı
  5. Efes Müzesi
  6. İsa Bey Cami
  7. Aziz Yohannes Bazilikası

1- Efes Antik Kenti

Efes-Antik-Kenti-1024x682 Selçuk Gezi Rehberi : İzmir - Selçuk`ta Gezilecek Yerler

Efes Antik Kenti Celcus Kütüphanesi

2015 yılında Unesco Dünya Mirası listesine eklenen Efes Antik Kenti , Milattan Önce 6000 yıllarında Selçuk ilçesinin 3 km güneybatısında kurulmuş . Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış antik kent , günümüzde yerli yabancı pek çok turistin ilgisini üzerine çekiyor .

Efes Antik Kenti içerisinde görülmesi gereken yerler :

Antik Tiyatro : Dünyanın en büyük antik tiyatrosudur döneminde gladyatör dövüşlerinin yapıldığı yerdir .

Celcus Kütüphanesi : Dünyanın 3. büyük kütüphanesi Celcus Kütüphanesi Romalılar tarafından yaptırılmıştır .

Domitian Tapınağı : Tarihte ilk kez bir ölümlü için yapılan Pagan tapınağı , Roma İmparatoru Domitian için yaptırılmıştır .

Kuretler Caddesi : 280 metrelik bir alana sahip olan cadde , Efes Antik Kenti`nin ilk ana caddesidir .

Herakles Kapısı : Kuretler caddesi üzerine kurulan Herakles Kapısı yaya ve araç trafini kontrol etmek için yapılmıştır .

Efes Antik Kenti Nerededir ? Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Efes Antik kenti Selçuk`a 3 km uzaklıkta bulunuyor . Aracınızla yaklaşık 10 dakikada kente ulaşabilirsiniz . Konumu için buraya tıklayınız .

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti 700 tl olup , müzekart geçerlidir .

Haftanın her günü açık olan müzeyi , sabah 08.00 akşam 19.00 arasında ziyaret edebilirsiniz .

2- Meryem Ana Evi

Meryem-Ana-Evi-1024x683 Selçuk Gezi Rehberi : İzmir - Selçuk`ta Gezilecek Yerler

Katolik bir mabet yeri olan Meryem Ana Evi , Katolik Rahibesi Anne Catherine Emmerich`in rüyaları üzerine bulunmuştur . Katolik hacıların inancına göre de Meryem Ana Havari Yuhanna tarafından bu eve getirilmiş ve cennete alınana kadar bu evde yaşamıştır . Günümüzde bir çok katolik , hac ziyaretlerini burada gerçekleştiriyor .

Haftanın her günü sabah 08.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz .

Meryem Ana Evi Nerede ? Giriş Ücreti Ne kadar ?

Meryem Ana Evi giriş ücreti : Yetişkin 20 tl – Öğrenci 10 tl / Otopark ücreti : 50 tl

Meryem Ana Evi Selçuk`a 7 km uzaklıktadır . Konumu için buraya tıklayınız .

3- Yedi Uyurlar Mağarası

Yedi-Uyuyanlar-Magarasi-1024x683 Selçuk Gezi Rehberi : İzmir - Selçuk`ta Gezilecek Yerler

Yüzyıllar boyunca nesilden nesile aktarılmış Yedi Uyuyanlar`ı bir çoğumuz biliyoruz . İslamiyet dininde Ashab-ı Keyf olarak bilinen bu yedi kişinin Tarsus ya da Afşin`de bir mağarada 200-300 yıl uyuduğu rivayet edilirken , Hristiyanlık dininde ise Efes`te bulunan mağarada uyudukları rivayet ediliyor .

Rivayete göre , Milattan sonra 250 yılında imparator Decious zamanında yaşayan 7 kişi , kralın kendisini Tanrı ilan etmesine karşı gelmeleri üzerine kaçıp Efes`te bulunan bir mağaraya sığınırlar . Aslında 6 kişi yola çıkarlar ve yolda karşılaştıkları çoban da onlara köpeği Kıtmir ile katılarak onları Efes`te bildiği bir mağaraya götürür . 7 genç mağarada uyuyakalır ve uyandıkları zaman karınları acıkır . Gençlerden birisi şehre ekmek almaya iner . Fırıncı verdikleri paranın artık kullanılmadığını söyleyince gençler yıllardır uyuduklarını fark eder . Rivayete göre bu 7 genç Allah tarafından yüzyıllarca uyutularak , kötü kraldan kurtarılmışlardır . Hristiyanlar için çok kıymetlidir . Döneminde hristiyan insanların mağara etrafına gömülmek istedikleri civarda pek çok mezarın olduğu da biliniyor .

Gerçek mağara nerededir kesin bir bilgi olmasa da bu özel yer Selçuk`ta görülmesi gereken yerlerden birisidir .

Yedi Uyurlar Mağarası`na Nasıl Gidilir ?

Selçuk merkeze 3-4 km uzaklıktaki mağaraya aracınızla yaklaşık 10 dakikada kolaylıkla gidebilirsiniz .

Konum için buraya tıklayınız .

4- Artemis Tapınağı

Artemis-Tapinagi-1024x683 Selçuk Gezi Rehberi : İzmir - Selçuk`ta Gezilecek Yerler

Milattan önce 550 yılında inşa edilen Artemis Tapınağı`nın tamamı mermerden yapılmıştır . Dünyanın yedi harikasından biri olarak bilinen tapınaktan günümüze ise bir kaç mermer parçası kalmıştır . Ne üzücü …

Artemis Tapınağı`na Nasıl Gidilir ?

Efes Müzesi`ne 700 metre uzaklıktaki Artemis Tapınağı`na Park içi yolu üzerinden yaklaşık 10 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz . Konum için buraya için tıklayınız .

5- Efes Müzesi

Efes-1-655x1024 Selçuk Gezi Rehberi : İzmir - Selçuk`ta Gezilecek Yerler

Artemis Heykeli

Efes Müzesi , Selçuk`ta görülmesi gereken bir diğer yerlerden birisi . Müze içerisinde Efes Kazı alanından bulunan tarihi kalıntılar sergileniyor . Bunlardan en önemlisi Artemis Tapınağı`nda bulunan Artemis Heykeli .

Efes Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Haftanın her günü açık olan müzeyi sabah 08.00 akşam 19.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz .

Giriş ücreti : 220 tl , müzekart geçerli .

Efes Müzesine Nasıl Gidilir ?

Efes Müzesi Selçuk`ta merkezi bir konumda bulunuyor . Eğer Selçuk`ta kendi aracınızla geldiyseniz merkezde bir yere aracınızı park edip yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz . Otobüs kullanacaksanız da otogardan Selçuk merkeze giden araçlara binip önce merkeze gelmeli , merkezden de yürüyerek müzeye gidebilirsiniz .

Konum için buraya tıklayınız .

6- İsa Bey Cami

Isabey-Cami-Selcuk-1-1024x682 Selçuk Gezi Rehberi : İzmir - Selçuk`ta Gezilecek Yerler

Fotoğraf Kaynak : Vikipedi

İsa Bey Cami 1374-1375 yılları arasında Aydınoğulları`ndan İsa Bey tarafından yaptırılmıştır . 19. yüzyılda kervansaraya olarak da kullanılan cami , Anadolu cami mimarisinin ilk örneklerini taşımaktadır . Konum olarak Artemis Tapınağı ile Saint Jean Kilisesi arasında bulunmaktadır . Konum için buraya tıklayınız .

7- Aziz Yohannes Bazilikası

St-Joannes-Bazilikasi-1-1024x682 Selçuk Gezi Rehberi : İzmir - Selçuk`ta Gezilecek Yerler

Fotoğraf Kaynak : Vikipedi

Aziz Yohannes Bazilikası , Bizans İmparatoru Büyük Iustinianus tarafından yaptırılırmıştır . 6 kubbeli olan Bazilika dönemin en büyük yapılarından biridir ve Hristiyanlar için çok önemlidir . Konumu için buraya tıklayınız .

Selçuk`ta güne erken başlarsanız eğer yarım günde listedeki tarihi tüm yapıları gezebilir , günün kalan yarısında da Selçuk`un mutlaka görülmesi gerek en şirin köyü , Şirince Köyü`nü ziyaret edebilirsiniz .

Eğer Selçuk`a ayıracak 2 gününüz varsa 1 günde tarihi yerleri , diğer günde de Şirince`yi doya doya gezebilirsiniz . 2 gün bu gezi için çok daha yeterli olacaktır .

Şirince Köyü

Sirince-3-1024x683 Selçuk Gezi Rehberi : İzmir - Selçuk`ta Gezilecek Yerler

Selçuk`un adı gibi şirin köyü Şirince eski bir Rum Köyü . Selçuk`un görülmesi gereken , gezmesi en keyifli yerlerinden birisi burası . Tarihi evleri , rengarenk cıvıl cıvıl sokakları ile yerli yabancı pek çok insanın ilgisini çekiyor Şirince . Maya takvimine göre 2012 yılında kıyamet kopacağı ve sadece Şirince Köyü`nün kıyametten etkilenmeyeceği söylentisi üzerine bir çok insan o dönemde Şirince`ye akın etmişti . Böyle de bir hikayesi var . 🙂

Şirince`ye Nasıl Gidilir ?

Selçuk otogardan her 20 dakikada bir kalkan dolmuşlar aracılığıyla Şirince`ye ortalama 25 dakikada kolaylıkla gidebilirsiniz .

Şirince`ye aracınızla gidecekseniz konum için buraya tıklayınız .

Şirince hakkında detaylı bilgi için , Şirincegezirehberimi inceleyebilirsiniz .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir