Bursa Gezi Rehberi : Tarihi Cumalızık Köyü Gezilecek Yerler

Bursa`nın Yıldırım ilçesinde bulunan Tarihi Cumalızık Köyü , şehre 11 km uzaklıkta , Uludağ`ın eteklerine kurulmuş , tarihi bir köy . Bir rivayete göre , tarihi kızık köyü , ismini köyün kurulduğu gün olan cuma gününden alarak , Cumalıkızık olmuştur . Cumalızık köyü , kurulduğu yıl 1300 lü yıllardan , günümüze bozulmadan ulaşmış , cumbalı evleri ve taş döşenmiş yolları ile dikkat çekmektedir . Unesco tarafından , 2000 yılında Dünya Mirası Geçici Listesine eklenen Cumalıkızık Köyü , 2014 yılında da Bursa ili ile birlikte Dünya Mirası olarak tescillendirilmiştir .

Cumalızık Köyü Gezilecek Yerler

Cumalikizik-5-1024x683 Bursa Gezi Rehberi : Tarihi Cumalızık Köyü Gezilecek Yerler

Cumalızık köyü`ne 3 ya 4 defa gidip , köyü gezen biri olarak , benim için gezmekten en çok keyif aldığım yer kesinlike köyün tarihi sokaklarıdır . Her bir sokakta birbirinden güzel , rengarenk evler karşılıyor sizi . Evlerin cumbalı yapısı , tokmaklı kapıları sizleri adeta büyülüyor . Asma yaprakları ile süslenmiş pencereli evleri köye muhteşem bir hava katıyor . Hangi evin önünde fotoğraf çekilsem diye karar veremiyor insan .

Görülmesi gereken yerlerden birisi , Cin Aralığı olarak bilinen köyün en dar sokağıdır .

Bir başka yer Cumalızık Etnografya Müzesi`dir . Müzede köy geçmişine ait fotoğraf , kıyafet ve eşyalar segilenmektedir .

Tarihi yapıları da mutlaka görmeniz gereken diğer yerlerdir . Bunlardan başlıcaları Osmanlı zamanından kalma Kubbesiz cami , Zekiye Hanım çeşmesi , Cumalızık hamamıdır .

Cumalızık Köyü`nde Yapılacaklar

Cumalikizik-2-1-1024x683 Bursa Gezi Rehberi : Tarihi Cumalızık Köyü Gezilecek Yerler

Cumalızık`a eğer sabah vakitlerinde gidecekseniz mutlaka tarihi konaklardan birinde köy kahvaltısı yapmalısınız .

Karnınız tok gittiyseniz üzülmeyin , rengarenk sokaklar arasında gezerken yorulup , gözlemeci ablaların harika konaklarında gözleme keyfi yapabilirsiniz .

Köy meydanında ya da ara sokaklarda satılan hediyelik eşya ve köy ürünlerinden satın alıp , köy halkına katkıda bulanabilirsiniz .

Cumalikizik-6-1024x683 Bursa Gezi Rehberi : Tarihi Cumalızık Köyü Gezilecek Yerler

Cumalıkızık köyüne nasıl gidilir ?

Otobüs ile gidecekseniz , D10 numaralı otobüsle , Bursa Hacivat Metro İstasyonu durağından otobüse binerek Cumalızık köyü`ne gidebilir yine aynı otobüsle Bursa`ya geri dönebilirsiniz .

Cumalıkızık köyüne aracınız ile gidecekseniz , konum için buraya tıklayınız .

Cumalıkızık köyüne ne zaman gitmeli ?

Cumalıkızık köyü Bursa`nın en popüler köylerinden birisi . Haftasonunu değerlendirmek isteyen İstanbul`lu ve Bursa`lı halkın tercih ettiği yerlerden birisi olması sebebiyle köyü mümkünse hafta içi gezmenizi tavsiye ederiz . Eğer haftasonu gezecekseniz de sabah erken saatlerini tercih etmenizde fayda var .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir