Safranbolu Gezi Rehberi : Safranbolu`da Gezilecek Yerler

Batı Karadeniz`in incisi Safranbolu , Karabük ili sınırları içerisinde bulunan , tarihi bir müzekent . İsmini de dünyanın en pahalı baharatı olan Safran bitkisinden alıyor tarihi semt .

Kendine özgü mimarisi , yemek kültürü , tarihi yapıları , doğal güzellikleri ve gelenek görenekleri ile dikkatleri üzerine çeken bir semt Safranbolu . Osmanlı kent mimarisini yüzyıllarca bozulmadan günümüze kadar taşımayı başaran Safranbolu semtimiz , 1994 yılında Unesco Dünya Mirası listesine girmeyi de başarmış . Bizim gezi listemize de girmesin mi o zaman diyoruz ve Safranbolu`da gezilecek yerleri listelemeye başlıyoruz . 🙂

Safranbolu`da Gezilecek Yerler

 • Tarihi Safranbolu Sokakları – Evleri
 • Safranbolu Eski Çarşı
 • Bakırcılar Çarşısı
 • Cinci Hanı ve Hamamı
 • İzzet Mehmet Paşa Cami
 • Köprülü Mehmet Paşa Cami
 • Kaymakamlar Gezi Evi
 • Hıdırlık Tepesi
 • Safranbolu Kent Tarihi Müzesi
 • Safranbolu Saat Kulesi

1- Safranbolu Evleri

Safranbolu-15-1024x683 Safranbolu Gezi Rehberi : Safranbolu`da Gezilecek Yerler

Safranbolu denildiği zaman akla ilk olarak semtin kendine özgü mimarisiyle yapılmış Safranbolu evleri geliyor . Osmanlı kent mimarisinin en güzel örneklerini taşıyan Safranbolu evleri Safranbolu`da mutlaka görülmesi gereken yerlerin ilk sırasında yer alıyor .

Tarihi Safranbolu evlerinin en temel özelliklerinden biri , hiç bir ev bir diğer evin önünü kesmeyecek şekilde konumlandırılmış olmasıdır . Böylece komşuluk hakları korunmuş , evlerin yeterli güneş alması sağlanmıştır .

Safranbolu-2-1024x683 Safranbolu Gezi Rehberi : Safranbolu`da Gezilecek Yerler

Yapımında kerpiç , taş , ahşap ve kiremit kullanılan Safranbolu Evleri , 3 kattan oluşur . Alt kat hayat bölümüdür , ahır , ambar ve kazan ocakları burada bulunur . Orta kat günlük yaşamın geçirildiği bölümdür . Evin en basık bölümü orta kattır ve güneş ışıklarını en iyi alan kattır böylece kışın soğuk havalarda ısınma daha kolay sağlanmış olur . Mutfak da orta katta bulunur . Evin en özel , dekorasyonu en ihtişamlı yapılmış katı , üst kattır . Üçüncü kat , bir ailenin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bağımsız birimlerden oluşur .

Safranbolu-8-1024x683 Safranbolu Gezi Rehberi : Safranbolu`da Gezilecek Yerler

Safranbolu evleri dini inançlar çerçevesinde inşa edilmişlerdir . Evlerin yüksek bahçe duvarları sayesinde kimse evin içerisini göremez . Pencereler kafesli yapıya sahiptir bu sayede evin kadını yabancı erkeğe görünmez . Bazı evlerin içi ise haremlik ve selamlık olarak ikiye bölünmüştür .

Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden tokmaklı kapı örneğini de yine Safranbolu Evleri`nde görüyoruz . Evlerin giriş kapısı üzerinde tok ve tiz ses çıkaran 2 farklı tokmak bulunuyor . Erkek geldiği zaman tok olan tokmağı kadın geldiği zaman ise tiz tokmağı çalarak evde bulunan kişiye geldiğini haber vermiş oluyor . Eğer kapı tokmağı düğümlü ise , ev sahibi evde bulunmuyor demek .

Safranbolu Evleri Nerede ?

Safranbolu evleri , Safranbolu`nun merkezinde bulunuyor . Konum için buraya tıklayınız .

2- Safranbolu Eski Çarşı

Safranbolu-18-1024x683 Safranbolu Gezi Rehberi : Safranbolu`da Gezilecek Yerler

Safranbolu`da gezilecek yerler listemizin ikinci sırasında Safranbolu Eski Çarşı geliyor . Safranbolu`nun tarihi sokakları arasına kurulmuş eski çarşıda yöresel ürünler , Safranbolu lokumu , Safran kolonyası , Safran çiçeği ve hediyelik eşyalar satılıyor .

Tarihi çarşı yerli yabancı bir çok kişinin ilgisini çeken Safranbolu`nun en popüler destinasyonlarından birisi . Bu sebeple çarşı içinde gezinirken Koreli , Amerikalı ,Çinli gezi guruplarıyla karşılaşabilirsiniz , şaşırmayınız . 🙂

Safranbolu tarihi çarşıda gezinirken sevdiklerinize Safran kolonyası , Safranbolu lokumu gibi yöreye ait şirin hediyelikler almayı da unutmayınız . 🙂

Safranbolu tarihi çarşı konum için buraya tıklayınız .

3- Safranbolu Bakırcılar Çarşısı

Safranbolu-9-1024x683 Safranbolu Gezi Rehberi : Safranbolu`da Gezilecek Yerler

Birbirinden güzel bakır ürünlerin üretildiği ve satıldığı Safranbolu Bakırcılar Çarşısı içinde gezmenin keyfi bir başka . Öyle güzel eş işçiliği ile üretilmiş demlikler , bardaklar , sahanlıklar aklınıza ne gelirse hepsi sizi Safranbolu Bakırcılar Çarşısı`nda bekliyor . Bu çarşıdan bir şeyler almadan çıkabilene helal olsun diyorum . 🙂

Safranbolu Bakırcılar Çarşısı konum için buraya tıklayınız .

4- Cinci Hanı ve Hamamı

Safranbolu-1-1024x683 Safranbolu Gezi Rehberi : Safranbolu`da Gezilecek Yerler

17 . yüzyıl ortalarında Kazasker Hüseyin Efendi tarafından yaptırılan Cinci Hanı , Safranbolu`nun merkezinde bulunuyor . Cinci hanın yapımında kesme ve moloz taş kullanılmıştır . Safranbolu`nun en popüleler mekanlarından biridir ve mutlaka görülmesi gereken yerler listenizde olmalıdır .

Cinci-Hani-1024x683 Safranbolu Gezi Rehberi : Safranbolu`da Gezilecek Yerler

Hanın üst kat bölümü günümüzde restore edilerek konaklamaya açılmıştır . İmkanınız varsa handa bir gece konaklamanızı tavsiye ederiz . Tamamen taş duvarlar ile inşa edilen tarihi odalarda konaklarken , kendinizi tarihe yolculuk yapmış gibi hissediyorsunuz .

Tarihi Cinci Hanı konum için buraya tıklayınız .

Cinci Hamamı

Cinci Hamamı da Cinci Hanı gibi 17. yüzyılda yaptırılmış ve günümüze kadar ulaşmayı başarmış Safranbolu`nun en popüler tarihi yapılarından biri . Hamam günümüzde aktif olarak kullanılıyor . Kadınlar ve erkekler için ayrı bölümleri mevcut olan Cinci Hamamı Safranbolu merkezde bulunuyor . Konumu buraya bıraktım .

Cinci hamamı kadınlar için haftanın her günü sabah 10.00 ile 22.00 arası , erkekler için de sabah 09.00 ile 23.00 arası hizmet veriyor .

5- İzzet Mehmet Paşa Cami ve Köprülü Mehmet Paşa Cami

Safranbolu-1024x683 Safranbolu Gezi Rehberi : Safranbolu`da Gezilecek Yerler

İzzet Mehmet Paşa Cami , Osmanlı Dönemi sadrazamlarından İzzet Mehmet Paşa tarafından 1796 yılında yaptırılmıştır . Safranbolu`nun merkezinde , Cinci Han yakınlarında ve Safranbolu Eski Çarşı civarında bulunan cami , İstanbul`da bulunan Nuruosmaniye Camisi`nin küçük bir modelini andırıyor . Safranbolu`da görülmesi gereken tarihi yerlerden birisi olup mutlaka Safranbolu`da gezilecek yerler listenizde olmalıdır . Konum için buraya tıklayınız .

* Görselde gri renkli çatısı olan cami , İzzet Mehmet Paşa Camisi`dir .

Köprülü Mehmet Paşa Cami , Sadrazam Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır . Tarihi kesin olmamakla beraber 1661 yılında yaptırıldığı tahmin edilmektedir .

Avlusunda güneş saati , şadırvan ve kütüphanesi olan bir bina bulunmaktadır . Konum olarak Safranbolu çarşıda Çeşme Mahallesi`nde bulunuyor . Konum için buraya tıklayınız .

* Görselde kiremit renkli çatıya sahip olan cami , Köprülü Mehmet Paşa Camisi`dir .

6- Kaymakamlar Gezi Evi

Kaymakamlar-Gezi-Evi-1024x683 Safranbolu Gezi Rehberi : Safranbolu`da Gezilecek Yerler

Fotoğraf Kaynak : Safranbolu Belediyesi

Safranbolu Kışlası Komutanı Hacı Mehmet Efendi`ye ait olan Kaymakamlar Evi , T.C Kültür Bakanlığı tarafından Safranbolu`nun Korunması ve Sağlıklaştırılması projesi kapsamında kamulaştırılmıştır . 1979 yılında restorasyon edilen Kaymakamlar Evi , 1981 yılında Eğitim Merkezi olarak hizmete açılmıştır . 18. ve 19. yüzyıl Türk toplumunun tarihini , gelenek göreneklerini , yaşama biçimini yansıtması sebebiyle Safranbolu Evleri`nin içinde büyük bir öneme sahiptir ve Safranbolu`da görülmesi gereken yerlerden birisidir . Konum için buraya tıklayınız .

7 – Hıdırlık Tepesi

Safranbolu-19-1024x768 Safranbolu Gezi Rehberi : Safranbolu`da Gezilecek Yerler

Tarihte ilk Türk toplumun konumlandığı ve Hıdrellez kutlamalarının da yapıldığı yer Hıdırlık Tepesi olarak biliniyor . Safranbolu`yu tepeden görebileceğiniz , şahane manzarası olan Hıdırlık Tepesi`ne mutlaka ama mutlaka gitmenizi tavsiye ediyoruz .

Safranbolu Cinci Hanı ve Hamamı , İzzet Paşa Cami , Safranbolu Kent Müzesi ve Saat Kulesi , Tarihi Safranbolu evleri ve daha fazlası Hıdırlık Tepesi seyir terasından görebileceğiniz yerler arasında yer alıyor .

Safranbolu sokaklarını arşınladıktan sonra , Hıdırlık Tepesi`nde bir kahve molası verip şehri seyre dalabilirsiniz . Safranbolu`nun eşsiz manzarasına karşı hatıra fotoğrafları çekilmeyi de unutmayınız . Konum için buraya tıklayınız .

7 – Safranbolu Kent Tarihi Müzesi ve Safranbolu Saat Kulesi

Safranbolu-Kent-Muzesi Safranbolu Gezi Rehberi : Safranbolu`da Gezilecek Yerler

Fotoğraf Kaynak : Kültür Portalı

1904-1906 yılları arasında eski kalenin olduğu bölgeye inşa edilen yapı 1976 yılına kadar Hükümet Konağı olarak kullanılmış . 1976 yılında çıkan bir yangın sebebiyle harap ve kullanılamaz hale gelen yapı 2000 yılında yapılan restorasyon çalışması sayesinde Müze olarak 2006 yılında hizmete açılmış .

Safranbolu Kent tarih Müzesi`nde Safranbolu`nun kültürü , tarihi değerleri ve günlük yaşamdan örnekler sergilenmektedir . Konum için buraya tıklayınız .

Safranbolu Saat Kulesi

1794-1797 yılları arasında İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Safranbolu Saat Kulesi ülkemizde çalışır durumda olan ve içine girilebilen en eski saat kulesidir .

Tarihi Kent Müzesi`nin yakınında bulunan Saat Kulesi Safranbolu`da görülmeye değer eserlerden birisidir . Konum için buraya tıklayınız .

Safranbolu`nun tarihi yerlerini gezdikten sonra sıra doğal güzelliklerini görmeye geliyor . Bunları da aşşağıda sizler için listeledim .

Safranbolu Çevresinde Gezilecek Yerler

 • Kristal Teras
 • Tokatlı Kanyonu
 • İncekaya Su Kemeri
 • Yörük Köyü
 • Bulak Mencilis Mağarası

1- Kristal Teras ve Tokatlı Kanyonu

tokat-kanyonu-kristal-cam-teras--1024x683 Safranbolu Gezi Rehberi : Safranbolu`da Gezilecek Yerler

Fotoğraf Kaynak : Kültür Portalı

Tokatlı Kanyonu üzerine kurulmuş olan Safranbolu Cam Teras , ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunuyor . Safranbolu merkeze 5.6 km uzaklıkta olan Cam Teras , 80 metre yükseklikten şahane kanyon manzarası ile mutlaka Safranbolu`da görülmesi gereken doğal güzelliklerden birisi . Konum için buraya tıklayınız .

Tokatlı kanyonu , Hızar çayı üzerindeki kireç taşlarının aşınması sonucu oluşmuştur . Tokatlı Köyü`nden başlayan kanyon Eski Çarşı`nın Gümüş Mahallesi`nde son buluyor . Doğa içerisinde yürüyüş yapmayı seviyorsanız eğer , Tokatlı Kanyon yürüyüşü Safranbolu gezi rehberinize eklemeniz gereken aktivitelerden biri olmalı . Tokatlı kanyon konumu için buraya tıklayınız .

2- İnce Kaya Su Kemeri

ince-kaya-su-kemeri-1024x683 Safranbolu Gezi Rehberi : Safranbolu`da Gezilecek Yerler

Fotoğraf Kaynak : Kültür Portalı

Sadrazam İzzet Paşa olmasaydı Safranbolu`da görülecek yer olmayacaktı sanırım . 🙂 Evet evet İnce Kaya Su Kemeri de Sadrazam İzzet Paşa tarafından yaptırılmış . Tokatlı Kanyonu üzerinde bulunan yapı 116 metre uzunluğa sahip ve Safranbolu`ya yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunuyor . Konumu buraya bıraktım .

3- Yörük Köyü

Yoruk-koyu- Safranbolu Gezi Rehberi : Safranbolu`da Gezilecek Yerler

Fotoğraf Kaynak : Kültür Portalı

1997 yılında kentsel sit alanı olarak kabul edilen Yörük Köyü , Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır . Safranbolu`nun daha küçük bir örneğidir , vaktiniz varsa eğer Yörük Köyü`nü de ziyaret edebilirsiniz . Konum için buraya tıklayınız .

4- Bulak Mencilis Mağarası

Bulak-Mencilis-Magarasi- Safranbolu Gezi Rehberi : Safranbolu`da Gezilecek Yerler

Fotoğraf Kaynak : Kültür Portalı

Bulak köyü sınırları içerisinde yer alan mağara , doğal yapıları seviyorsanız eğer Safranbolu`da görmeniz gereken yerlerden bir başkası . Safranbolu merkeze yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunuyor . Konum için buraya tıklayınız .

Safranbolu gezi rehberimde sizler için tarihi ve doğal gezilecek yerleri listeledim . Umarım sizler için faydalı bir içerik olur . Keyifli geziler dilerim .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir