Atatürk Arboretumu Nerede ? Nasıl Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

Atatürk Arboretumu İstanbul`un Sarıyer ilçesinde , Belgrad Ormanı`nın güneydoğusunda kurulmuş bir açık hava müzesi . Bu müze içerisinde tarihi kalıntılar değil , çeşit çeşit bitki türleri bulunuyor . Atatürk Arboretumu bünyesinde yaklaşık 2000 çeşit ağaç türü bulunuyor . Peruka Çalısı , Japon Tesbih Çalısı , Makedonya Meşesi , Amerikan Lale Ağacı ve Tibet Dağ Muşmulası Atatürk Arboretumu içerisinde bulunan bitkilerden sadece bir kaçı .

Ataturk-Arboretumu-11-1024x683 Atatürk Arboretumu Nerede ? Nasıl Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

İstanbul`da bir hafta sonu ya da vaktiniz varsa hafta içi çeşit çeşit ağaç türleri arasında , doğayla iç içe vakit geçirebileceğiniz , huzur dolu bir yer Atatürk Arboretumu . Piknik sepetinizi , çayınızı kahvenizi alıp gidin diyemiyoruz çünkü burası bir ağaç müzesi . Bu nedenle Atatürk Arboretumu içerisinde malesef yemek yemek yasak . Atatürk arboretumu`na girerken , çantalarınız dahi kontrol ediliyor ve içeriye sadece su ve bebek maması ile girebiliyorsunuz . Müze çok sıkı önlemlerle korunuyor ki iyi ki de korunuyor . Böylece doğa içerisinde , tertemiz bir ortamda huzurlu yürüyüşler yapabiliyorsunuz . Etrafta çekirdek kabukları olmadan , göl kenarında oturmanın keyfi bence bir başka .

Atatürk Arboretumu Yapılacak Aktiviteler Önerileri

Ataturk-Arboretumu-9-1024x683 Atatürk Arboretumu Nerede ? Nasıl Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

Atatürk Arboretumu bir müze olduğu için burada yapılacak şeyler kısıtlı . Arboretumda yapılacak en güzel şeylerden birisi doğa içerisinde yürüyüş yapmak . Yürüyüş alanı o kadar büyük ki zaten ve doğası da o kadar güzel ki ,doğada vakit geçirmeyi seviyorsanız eğer saatlerce yürüseniz yorulmaz , sıkılmazsınız . Arboretum içerisinde 2 adet şahane ve büyük , bir adet de minik bir göl bulunuyor . Göl kenarında oturup , arboretumun eşsiz manzarasını seyredebilir , göldeki kaplumbağaları izleyebilirsiniz . Bir diğer aktivite önerisi de , bu cennet bahçesinde birbirinden güzel fotoğraflar çekilebilir , fotoğraf albümünüze eşsiz kareler ekleyebilirsiniz .

Atatürk Arboretumu`nda Özel Gün Fotoğrafı Çekimi Ücretli mi ?

Ataturk-Arboretumu-10-1024x683 Atatürk Arboretumu Nerede ? Nasıl Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

Atatrük Arboretumu`nda birbirinden güzel yürüyüş yolları bulunuyor . Bunlardan en popüler olanı görseldeki yol . Bu yol ve bunun gibi çeşitli noktalarda düğün , nişan özel gün fotoğrafları çektiren insanlar ile karşılaşmanız mümkün , çünkü Atatürk Arboretum bu tarz çekimler için de bir plato gibi kullanılıyor . Ancak Arboretum içerisinde bu tarz çekimler için ücret ödemeniz gerekiyor . Atatürk Arboretumu içerisinde özel gün çekimi yapmak istiyorsanız için bunun için 1052 tl giriş ücreti ödemeniz gerekiyor . Ücretsiz malesef çekim yapmanıza müsade etmiyorlar .

Atatürk Arboretumu 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

Ataturk-Arboretumu-5-1024x683 Atatürk Arboretumu Nerede ? Nasıl Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

Atatürk Arboretumu İstanbullular için adeta betonarme yapılardan kaçış ve doğada dinlenme noktası . Bu nedenle haftasonları çok yoğun oluyor . Haftaiçi ve haftasonu giriş ücretleri de epey farklı …

Haftaiçi yetişkin giriş ücreti : 17 tl – Öğrenci giriş ücreti : 6 tl

Haftasonu yetişkin giriş ücreti : 45 tl – Öğrenci giriş ücreti : 17 tl

Atatürk Arboretumu Ziyaret Zamanları

Atatürk Arboretumu`nu sabah 09.00 akşam 17.00 arasında pazartesi günleri hariç ziyaret edebilirsiniz .

Arboretum pazartesi günleri kapalı oluyor .

Hafta sonları çok kalabalık olduğu için mümkünse hafta içi gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz .

Atatürk Arboretumu Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Ataturk-Arboretumu-7-1024x683 Atatürk Arboretumu Nerede ? Nasıl Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

Atatürk Arboretumu İstanbul`un Sarıyer ilçesinde bulunuyor . Kemerburgaz – Bahçeköy yolu üzerinde , Belgrad Ormanı`nın güneydoğusunda yer alan Araboretuma gitmek için bir çok seçenek mevcut .

Atatürk Arboretumu`na kendi aracınız ile gidecekseniz eğer öncelikle Sarıyer`e gitmeniz gerekiyor . Sarıyer`e ulaştıktan sonrası için google haritalardan faydalanmanızı tavsiye ederiz . Ortalama 10 kilometrelik bir yolculuk ile Arboretuma ulaşabilirsiniz . Konum linki için buraya tıklayınız .

Atatürk Arboretumu`na toplu taşıma aracı ile gidecekseniz eğer ,araç kalkış noktasına göe bir çok seçenek mevcut .

Sarıyer`den Atatürk Arboretumu`na Nasıl Gidilir ?

Sarıyer Yazgülü durağından 25 Y numaralı hatta binip , Kefeliköy durağında inmeniz gerekiyor . Kefeliköy durağından 42 T numaralı ya da SRY- 15 numaralı hatta binip Kemeburgaz Yolu durağında inmeniz gerekiyor . Kemeberburgaz-Bahçeköy yolunu takip ederek , 550 metrelik bir yürüyüş sonrası , Atatürk Arboretumu`na ulaşabilirsiniz .

Taksim`den Atatürk Arboretumu`na Nasıl Gidilir ?

Taksim Meydanı boyunca 350 metre yürüyüp Park Otel durağından 40T numaralı hatta binip , Boyacıköy durağında inmeniz gerekiyor buradan da 42T numaralı hatta binip Kemerburgaz Yolu durağında inmeniz gerekiyor .

Beşiktaş`tan Atatürk Arboretumu`na Nasıl Gidilir ?

Beşiktaş Peronlardan 40B numaralı hatta binerek , Çayırbaşı durağında inmeniz gerekiyor buradan SRY-15 numaralı hatta binip Kemerburgaz Yolu durağında inmeniz gerekiyor .

Atatürk Arboretumu Ne Zaman Gezilir ?

Ataturk-Arboretumu-1024x683 Atatürk Arboretumu Nerede ? Nasıl Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

Atatrük Arboretumu her mevsim ayrı güzel bir doğa harikası . Bana sorarsanız her mevsim mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim ancak kırmızıdan sarıya , yeşilden kahverengiye çeşit çeşit rengin bir arada görüldüğü sonbahar mevsiminde Atatürk Arbortumu`nu kesinlikle ziyaret etmelisiniz . Sonbaharda Arboretum o kadar güzel renklere bürünüyor ki , ruhunuz mest oluyor !

Not : Fotoğraflarda birazcık filtre kullanmış olabilirim . 🙂 Ancak filtre ile bile sizlere güzelliğini yansıtabileceğimizi sanmıyorum … Gidin ve görün diyor , şimdiden keyifli gezmeler diliyorum …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir