Ihlamur Kasrı Nerede ? Ne Zaman Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

İstanbul`un Şişli ilçesinde bulunan Ihlamur Kasrı , her yıl mart ayında manolya ağaçları ile süslü bahçesi ile ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunuyor . Baharın gelişi ile adeta pespembe renklere bürünen Kasrı görmek için insanlar akın akın ziyarete geliyor . Bahçesi ayrı , kendi apayarı güzel Ihlamur Kasrı İstanbul`da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi .

Ihlamur Kasrı Tarihi

Ihlamur-Kasri-7-1024x683 Ihlamur Kasrı Nerede ? Ne Zaman Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

Ihlamur Kasrı , Beşiktaş , Yıldız ve Nişantaşı yamaçları arasındaki üç bölümden oluşan Ihlamur Vadisi`nin ilk bölümünde yer alıyor . Sultan III. Ahmet döneminde tersane eminlerinden Hacı Hüseyin Ağa`ya ait olan , Ihlamur Vadisi`nin ilk bölümü , 1703-1730 tarihleri arasında devlet hazinesine geçirilmiş ve padişaha ait bir has bahçeye dönüştürülmüş . Sultan Abdülmecit döneminde ise bu bahçeye 1849-1855 yılları arasında , Ihlamur Kasrı olarak bilinen Merasim Köşkü ve Maiyet Köşkü yaptırılmış ve buraya ferahlık , tazelik , neşe ve sevinç anlamlarına gelen Nüzhetiye adını verilmiş .

Ihlamur-Kasri-3-1024x683 Ihlamur Kasrı Nerede ? Ne Zaman Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

1861-1876 yılları arasında Sultan Abdülaziz döneminde , has bahçe çeşitli eğlenceler ve güreş müsabakalarına ev sahipliği yapmış ve sonraki yıllarda da dönemin padişahının gezi bahçesi olmuş . Cumhuriyet`in ilanından sonra , TBMM tarafından 1951 yılında İstanbul Beledeyesi`ne devredilmiş ve Tanzimat Müzesi`ne dönüştürülmüş .

1966 yılında Milli Saraylara devredilen has bahçe , 1985 yılında müze-saray olarak ziyarete açılmış . Ihlamur Kasırları içerisinde bulunan Merasim Köşkü , Sultan Abdülmecid`in resmi kullanımı ve törenlere , Maiyet Köşkü ise sultanın yanında çalışanlara ve haremine ayrılmış . Diplomatik misafirler de o dönemde Ihlamur Kasırlarında ağırlanırmış . Bu nedenle Ihlamur Kasırları çok önemli bir yere sahiptir . İstanbul`un değerli tarihi yapılarından biridir .

Günümümüzde Merasim Köşkü – Ihlamur Kasrı halka açık bir müze olarak kullanılırken , Maiyet Köşkü ise bahçe içerisinde kafetarya olarak kullanılıyor . Bahçe içerisinde Ihlamur Kasrı`nı girişte bilet alarak ziyaret edebilirsiniz .

Ihlamur Kasrı`na Ne Zaman Gitmeli ?

Ihlamur-Kasri-2-1024x683 Ihlamur Kasrı Nerede ? Ne Zaman Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

Ihlamur Kasrı`na her mevsim gidebilir , bahçede dinlenebilir ya da müze ziyareti yapabilirsiniz ancak Ihlamur Kasrı`nın en göz alıcı zamanları bahar çiçeklerinin coştuğu mart ayıdır . Mart ayında bahçede manolyalar açar , Merasim Köşkü önündeki havuz manolya çiçekleri ile süslenir ve ortaya şahane bir görüntü çıkar . Ziyaretinizi eğer bu zamanlara denk getirirseniz hem bahçenin en güzel halini görmüş olursunuz hem de Merasim Köşkü`nü ziyaret etmiş olursunuz . Bir taşla bir kaç kuş vurmak istiyorsanız eğer , Ihlamur Kasrı`nı mart ayında ziyaret etmenizi tavsiye ederiz . Yalnız unutmayın sizin gibi bahçenin eşsiz güzelliğini görmek isteyen bir çok kişi de mart ayını bekliyor olacak bu nedenle Ihlamur Kasrı`na sabah çok erken saatlerde gitmelisiniz . Gün içi malesef bahçe o kadar kalabalık oluyor ki , bahçede güzel bir kaç fotoğraf çekileyim derseniz fotoğraflarınıza mutlaka tanımadığınız bir kaç kişi de dahil olabilir . Müzeye giriş için de kuyruk beklemeniz gerekebilir . Bu sorunları yaşamamak için , Ihlamur Kasrı`na sabah erkenden gidin , bir kaç güzel fotoğraf çekilin , Merasim Köşkü`nü ziyaret edin gözünüz gönlünüz açılsın !

Ihlamur Kasrı 2023 Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Ihlamur-Kasri-1-1024x683 Ihlamur Kasrı Nerede ? Ne Zaman Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

Ihlamur Kasrı`na yani bahçeye giriş için ayrı , Ihlamur Kasrı içerisinde bulunan Ihlamur Kasrı – Merasim Köşkü müzesini ziyaret için de ayrı bilet almanız gerekiyor . Köşkü ziyaret etmek istemiyorsanız sadece bahçeye giriş bileti alabilirsiniz ancak eğer Ihlamur Kasrı`na ilk kez geliyorsanız köşke giriş için de bilet almanızı tavsiye ederiz .

  • Bahçeye Giriş Ücreti : 15 tl
  • Yerli Ziyaretçi Müzeye Giriş Ücreti : 30 tl
  • Yabancı Ziyaretçi Müzeye Giril Ücreti : 90 tl
  • İndirimli Bilet Ücreti : 15 tl

Ihlamur Kasrı Ziyaret Saatleri ve Ziyaret Günleri

Ihlamur Kasrını pazartesi günleri hariç , sabah 09.00 akşam 18.00 arasında ziyaret edebilirsiniz ancak bahçe 18.00 de kapanıyor bu yüzden en geç 17.30 da gişeden bilet alıp bahçeye giriş yapabilirsiniz .

Ihlamur Kasrı Nerede , Nasıl Gidilir ?

Ihlamur-Kasri-1024x683 Ihlamur Kasrı Nerede ? Ne Zaman Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

Ihlamur Kasrı Beşiktaş ile Nişantaşı arasındaki vadide yer alıyor . Beşiktaş`tan yürüyerek bile kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yerde bulunuyor Ihlamur Kasrı . Kendi aracınızla , İett ya da metro ile Ihlamur Kasrı`na gidebilirsiniz .

Ihlamur Kasrı`na özel araç ile nasıl gidilir ?

Ihlamur Kasrı`na kendi aracınız ile gidecekseniz eğer ilk önce Beşiktaş`a gelmeniz gerekiyor . Beşitaş`tan yaklaşık 1.5 km lik bir yolculuk ile Ihlamur Kasrı`na ulaşabilirsiniz . Konum için buraya tıklayınız .

Ihlamur Kasrı`na hangi iett hattı ile gidilir ?

Beşiktaş Peronlardan 30M numaralı hatta binerek Nişantaşı durağında inmeniz gerekiyor .

Beşiktaş Meydan`dan Bşk/1 Numaralı hatta binerek Teşvikiye durağında inmelisiniz .

Taksimden Ihlamur Kasrı`na gitmek için , D53 numaralı hatta binerek , Teşvikiye durağında inmelisiniz .

Taksim Tünelden D46 numaralı hatta binerek Nişantaşı durağında inmeniz gerekiyor .

Şişli`den 26B numaralı hatta binerek , Maçka Parkı durağında inmeniz gerekiyor .

Şişli`den geçen 26 ve 30A numaralı hatlardan birine binerek de Ihlamur Kasrı`na ulaşabilirsiniz .

Ihlamur Kasrı`na hangi metrobüs hattı ile gidebilirsiniz ?

Ihlamur Kasrı`na metrobüs ile gidecekseniz , Osmanbey Metro Durağı`nda inmeniz gerekiyor . Osmanbey Metro Durağı`ndan geçen hatları aşağıda listeledik .

DT1 , DT2 – Ortaköy – Dereboyu – Taksim Hattı

54HS – Hasköy – Şişli – Taksim Hattı

M2 – Yenikapı – Seyrantepe – Hacıosman Hattı

Ihlamur Kasrı`na gitmek için pek çok seçenek mevcut , sizler için bir kaç alternatif listeledik ancak başlangıç noktanıza göre navigasyondan faydalanmanızı tavsiye eder , keyifli geziler dileriz .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir