Eskişehir`de Gezilecek Yerler

Eskişehir , masalsı , rengarenk şehir olarak kalmış aklımda . 2018 yılı mart ayında günübirlik gezme fırsatım olmuştu Eskşehir`i . Hayatımda ilk kez bir şato gördüm , evet evet doğru okudunuz şato gördüm . 🙂 Odunpazarı sokaklarına hayran kaldım , Porsuk Çayı kenarında keyifli yürüşler yaptım ve Sazova Parkı`nda Rapunzelin saçlarına dokundum . Peki bir gün yeterli mi Eskişehir`i gezmeye , evet bence yeterli . Ulaşım kolaylığı ve gezilecek yerlerin birbirine yakın olması sebebiyle bir günde bir çok yeri gezebilirsiniz .

Eskişehir’de sırasıyla gezilecek yerler :

  1. Porsuk Çayı ve Adalar
  2. Odunpazarı
  3. Şelale Park
  4. Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

Biz gezimize sabahın erkek saatlerinde başlamış ilk olarak Porsuk Çayı`nı ziyaret etmiştik .

Porsuk Çayı

Eskisehir-Porsuk-Cayi-1024x682 Eskişehir`de Gezilecek Yerler

Porsuk Çayı Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu . 448 m uzunlukta olan Porsuk Çayı Eskişehir’in içinden geçiyor . Eskişehir’e vardığınızda yolun yorgunluğunu Porsuk Çayı etrafında bulunan kafelerde atabilirsiniz . Porsuk etrafında birbirinden renkli , bir çok kafe var . Bu kafelerde güne güzel bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz . Kahvaltıdan sonra Porsuk etrafında yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir , fotoğraflar çekilebilirsiniz . Porsuk Çayı üzerinde bulunan rengarenk köprülerde çekileceğiniz fotoğraflarla Eskişehir gezinizden çok güzel anılarla döneceğinizden emin olabilirsiniz .

Bu güzel anılara bir de Porsuk Çayı ve Adalar bölgesinde yapılan tekne turlarını katabilirsiniz . Yaz ve bahar  aylarında gün içerisinde bu bölgede gondol ve tekne turları yapılıyor . Gondol turları kısa süreli turlar olarak düzenleniyor . Tekne turları ise hem gezi , hem de ulaşım için yapılıyor .

Gondol ve Tekne Turlarının Ücretleri :

Gezi amaçlı tular :

Turlar 4 kişilik yapılmakta ve ücreti 200 TL .

Gondol turları Köprübaşı’nda Eski Tepebaşı Belediyesi binasının yanında yapılıyor .

Şehir içi tekne turları ise 15 dk’lık ring turlar olarak yapılıyor ve kişi başı ücreti 35 TL .

Ulaşım amaçlı turlar :

Köprübaşı – Kentpark arası tekne turları hafta içi saat 10.00-18.00 arasında ve haftasonu ise 10.00-19.00 arasında yapılıyor .

Eskişehir’e gitmeyi planlıyorsanız eğer , Eskişehir’de yapılacaklar listenize gondol ve tekne turlarını mutlaka eklemelisiniz .

Porsuk Çayı’na nasıl gidilir ?

Eskişehir’e kendi aracınızla gelmediyseniz ulaşımda tramvayı tercih etmenizi tavsiye ederim . Gitmek istediğiniz her yere hızlıca ve rahatlıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz . Porsuk Çayı’na gitmek için İsmet İnönü ve Çarşı tramvay duraklarını kullanabilirsiniz . 

Odunpazarı

Geleneksel Anadolu Türk Mimarisi örneklerini taşıyan Odunpazarı , kentin güneyindeki tepelerde kurulmuş , Eskişehir`in ilk yerleşim yeri olarak biliniyor . Eskişehir`e yerleşmek isteyen halk bir rivayete göre zamanında burayı mesken tutmak için , Porsuk ve Odunpazarı bölgesine koyun ciğeri asar . Odunpazarı bölgesindeki ciğer daha geç bozulur ve halk da yerleşim için bu bölgeyi seçer .

Cumbalı ve rengarenk evleri , kıvrımlı yolları , çıkmaz sokakları ile semt , Eskişehir’in tarihi dokusunu günümüze kadar taşımış . Odunpazarı bölgesi cıvıl cıvıl . Renkli sokakları gezmeyi seviyorsanız , Odunpazarı’nı çok seveceksiniz .

Odunpazari-Evleri-Eskisehir-1024x683 Eskişehir`de Gezilecek Yerler

Bu güzel semt 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesine dahil edilmiştir . Eskişehir`e gittiğinizde mutlaka Odunpazarı`na gitmelisiniz .

Odunpazarı semtinde tarihi evler dışında Kurşunlu Camii ve Külliyesini , Sıcak Cam Üfleme Atölyesini , Cam Sanatları Merkezini ve Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ni , Odunpazarı Modern Müzesi`ni de gezebilirsiniz .

Odunpazarı Modern Müzesi

Odunpazari-Modern-Muzesi-Eskisehir-1024x653 Eskişehir`de Gezilecek Yerler

Fotoğraf Kaynak : Vikipedi

Odunpazarı Modern Müzesi 2019 yılında açılmış , Eskişehirli bir mimar olan Erol Tabanca tarafından yaptırılmıştır . Odunpazarı`na gitmişken görülecek yerler listenizde olması gereken yerlerden birisi . Ben malesef ziyaret edemedim çünkü benim Eskişehir`i ziyaret ettiğim yıllarda müze yapım aşamasındaydı . Odunpazarı Modern Müzesi Osmanlı ve Japon mimarisi karışımı bir yapı olarak inşa edilmiş olup 3 katlı bir yapıdan oluşmaktadır . Müzenin içerisinde , kafetarya , atelyeler , sergi alanları ve çeşitli etkinlik alanları bulunmaktadır . Birçok yaş grubu için de müze ve sanat bağı temalı eğitimler yapılmaktadır .

Kurşunlu Külliyesi

Kurşunlu Külliyesi , 16. yüzyılda Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında yaptırılmış . Külliye ; cami , şadırvan , zaviye , talimhane , harem, imaret , Mevlevi şeyhlerine ait türbe ve iki adet kervansaraydan oluşuyor . Kurşunlu Camii adını , kubbesinin kurşunla kaplı olmasından almış .

Sıcak Cam Üfleme Atölyesi ve Cam Sanatları Merkezi de külliye içerisinde bulunuyor . Atölye ziyarete açık , eğer camın nasıl şekil bulduğunu merak edenlerdenseniz içeri girip cam ustalarını cama şekil verirken izleyebilirsiniz . Harika bir ortam sizi bekliyor olacak .

Sıcak cam atölyesi hafta içi ve hafta sonu 10:30 ile 16:00 arasında ziyarete açık . Odunpazarı’na gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri .

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan Madam Tussuad Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneği olan müze Odunpazarı semtinde bulunuyor . İçerisinde tarihi , yerli ve yabancı ünlü kişiler olmak üzere 160 adet balmumu heykeli bulunuyor . Balmumu heykellerine ilgi duyuyorsanız Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi ‘ni mutlaka ziyaret etmelisiniz .

Müze pazartesi günleri ziyarete kapalı . Hafta içi ve hafta sonu saat 10:00 ile 17:00 arasında ziyarete açık .

Giriş ücretleri : Tam 15 TL , indirimli 10 TL

Odunpazarı’na nasıl gidilir ?

Porsuk Çayı ile Odunpazarı bölgesi birbirine oldukça yakın . Yaklaşık 10-15 dakika yürüyerek Odunpazarı bölgesine ulaşabilirsiniz . Yürümek istemezseniz de Adalar bölgesinde bulunan Tramvay hatlarına binerek 3,4 durak sonrasında Odunpazarı’na gidebilirsiniz .

Şelale Park

Eskihehir`e tepeden bakmak için ,sıradaki durak Şelale Park . Odunpazarı evlerini gezip sokaklarında kaybolduktan sonra yürüyerek Şelale Park`a ulaşabilirsiniz . Yalnız Şelale Park’a gitmeniz için Odunpazarı’ndan yokuş yukarı yürümeniz gerekiyor . Yürüyüşten önce Odunpazarı’nda biraz dinlenmenizi tavsiye ederim .

image Eskişehir`de Gezilecek Yerler

Şelale Park’a çıkarken sizi Odunpazarı bölgesinin eski köy evleri bekliyor . Odunpazarı tarihi evleri kadar süslü püslü olmasa da bu evlerin arasında yürümek de insana keyif ve huzur veriyor . Betonlaşmış şehir havasından kurtulup bir anda kendinizi köy hayatının içinde buluyorsunuz . Yolda karşınıza çeşmeden su alan köy halkı çıkabiliyor . Sokaklarda oynayan çocuklarla karşılaşıyorsunuz . Tıpkı eski zamanlardaki gibi … Kısacık Şelale Park yolunda geçmişe gidip geliyorsunuz .

image-1 Eskişehir`de Gezilecek Yerler

Şelale Park’a çıktığınızda karşınıza bir yel değirmeni ve yapay bir şelale çıkıyor . Şelale Park da ismini bu yapay şelaleden alıyor . İsterseniz yel değirmeni etrafında oturabilir , isterseniz de şelalenin önündeki kafede oturup Eskişehir manzarasını seyredebilirsiniz . Eskişehir’i bir de tepeden göreyim derseniz , Şelale Park’a gitmenizi tavsiye ederim . Şelale Park Eskişehir`in en büyük parklarından birisi , park içerisinde çocukların ilgisini çekecek Don Kişot ve Sanço Panço heykeli bulunuyor . Fotoğraf severlerin oldukça ilgisini çeken bir park burası . Kalabalıktan size de sıra gelirse manzaraya karşı fotoğraf çekilebilir , Eskişehir’i tepeden fotoğraflayabilirsiniz . Fotoğraf çekmeyi ve çekilmeyi seviyorsanız değirmen önünde de güzel pozlar yakalayabilirsiniz .

O zaman Eskişehir`de gezilmesi gereken yerler listemize Şelale Parkı da ekliyoruz .

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı

Eskişehir`in en büyük parkı olma özelliğini taşıyan Sazova Bilim ve Kültür Sanat Parkı konum olarak Eskişehir`in Tepebaşı ilçesinin Sazova mahallesinde bulunuyor . 400 bin metrekare alanda kurulmuş , park içerisinde büyük bir gölet , çocuklar için etkinlik alanları , amfi tiyatro , engelli çocuklar için oyun alanları ve Japon Büyükelçiliği ile işbirliği çerçevesinde yapılmış bir Japon Bahçesi 2010 Türkiye’de Japon yılı etkinlikleri çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye’nin Japonya Büyükelçiliği iş birliğiyle yapılan Japon Bahçesi bulunuyor  .

Parkta ayrıca , Türkiye`de eşi olmayan bir Masal Şatosu , Tren Parkuru , Esminyatürk , Türk Dünyası Merkezi , Bilim ve Deney müzesi , Korsan Gemisi , Türkiye`nin en büyük uzay evi olma özelliğine sahip Sabancı Uzay Evi , bulunuyor .

Bilim Sanat ve Kültür Parkı içersinde bir de büyük bir Eti Sualtı dünyası ve hayvanat bahçesi bulunuyor .

Masal Şatosu

Eskisehir-Masal-Satosu-1024x683 Eskişehir`de Gezilecek Yerler

Gençlerin ve en çok da çocukların ilgisini çeken masal şatosunun içinde bir çok çizgi film kahramanı sergileniyor . Pinokyo , Kül kedisi , Rapunzel bunlardan bir kaçı .

Mimari yapısıyla Galata kulesi’nden izler taşıyan Masal Şatosu 8 kule ve 18 kulecikten oluşmaktadır .  Çocuklu ailelerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri .

Şatonun içinde gezinirken çocukluğunuza dönüyorsunuz . Bir taraftan Rapunzel saçlarını uzatmış sizi selamlarken , diğer taraftan Pinokyo uzun burnuyla merhaba diyor size . Eskişehir’de gezerken en çok keyif alacağınız yerlerden birisi kesinlikle Masal Şatosu .

Bir şatonun içinde bulunmak bile insana çok enteresan hissettiriyor . Eğer çocuklu bir aileyseniz mutlaka Masal Şatosu’nu ziyaret etmelisiniz .

Sazova parkına giriş ücretsiz ama içerisinde bulunan müzeler ücretli .

Masal Şatosu pazartesi günleri ziyarete kapalı . Diğer günler ziyaret saatleri : 10.00-17.00 arası .

Giriş ücreti  : Tam bilet : 30 TL , Öğrenci ve 65 yaş üstü / İndirimli bilet : 15 TL

Korsan Gemisi

Korsan Gemisi Masal Şatosunun önünde bulunuyor . İhtişamıyla ziyaretçilerini büyülüyor . Çocuklar tarafından büyük ilgi gören korsan gemisi de ziyarete açık .

Ziyaret saatleri : 09:30-21.30 arası

Giriş ücreti : Tam bilet : 10 TL , Öğrenci ve 65 yaş üstü / İndirimli bilet : 7 TL .

Hayvanat Bahçesi ve Eti Sualtı Dünyası

58 bin metrekarelik alanda kurulan hayvanat bahçesinde 120’den fazla hayvan bulunuyor . Eti Sualtı dünyası da hayvanat bahçesinin içerisinde yer alıyor . Sualtı dünyasının içinde 123 türden 2150 adet balık bulunuyor .

Ziyaret Saatleri : 10.00-18.00 arası

Giriş ücreti : Tam bilet :35 TL , Öğrenci ve 65 yaş üstü / İndirimli bilet : 20 TL .

Eti sualtı dünyası hayvanat bahçesinin içinde bulunduğu için tek bilet ile ikisini de gezebilirsiniz .

Sabancı Uzay Evi

Bilime , uzaya ilgi duyan herkesin görmesi gereken yerlerden biri olan Sabancı Uzay Evi Sabancı Vakfı’nın desteği ile kurulmuş . Salonun yaklaşık kapasitesi 100 kişilik . İçerisinde galaksi , uzay , gezegenlerle ilgili sunumlar yapılıyor . Farklı yerleri gezmeyi seviyorsanız Sabancı Uzay Evi’ni ziyaret etmelisiniz .

Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan Uzay Evi , diğer günler 11:00-15:00 saatleri arasında ziyarete açık .

Giriş ücreti : Tam bilet :30 TL , Öğrenci ve 65 yaş üstü / İndirimli bilet : 15 TL .

Bilim Deney Merkezi

Bilim Deney Merkezi bilime sevdalı genç , çocuk herkesin ilgisini çekiyor . Bu merkezin kuruluş amacı çocukları bilimle buluşturabilmek . Çocuklar bilim merkezinde gerçek ortamda bilimsel çalışmalar yapabiliyor . Bilim merkezinde yetişkinler içinde tur programları düzenleniyor . Bilime ilgi duyuyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz .

Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan bilim merkezi , diğer günler 13:00-15:00 ve 16:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık .

Giriş ücreti : Tam bilet : 30 TL , Öğrenci ve 65 yaş üstü / İndirimli bilet : 15 TL .

Sazova Parkı’nda Tren Turu

image-2 Eskişehir`de Gezilecek Yerler

Sazova parkı geniş bir alana sahip olduğu için park içerisinde tren ile geziler yapılıyor . Sazova Parkı’nın giriş bölümünden trene binerek 15 dakika içersinde Sazova Parkı’ndaki her yeri görebilirsiniz .

Sazova Parkı`na Nasıl Gidilir ?

Sazova Parkı’na ulaşım oldukça kolay . Odunpazarı evlerinin durağından 11 ve 17 numaralı otobüs hatları ya da Eskişehir Atatürk Stadyumu’nun arkasından kalkan 16 ve 38 numaralı minibüs hatları ile Sazova Parkı’na gidebilirsiniz .

Adres : Bilim Kültür ve Sanat Parkı Ulusal Egemenlik Bulvarı No: 209 ESKİŞEHİR

Sazova Parkı giriş ücretli mi ?

Sazova Parkı`na giriş ücretsiz ancak içerisindeki eğlence yerleri ücretli .

Ziyaret saatleri : Pazartesi hariç haftanın kalan 6 günü Sazova parkı saat 10.00 – 17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz .

Eskişehir’de nerede kalınır ?

Eskişehir’de anlattığım bölgeleri bir gün içinde gezebilirsiniz . Eğer vaktiniz kısıtlıysa , sabah erkenden Eskişehir’e gidip , akşama kadar gezinizi tamamlayabilirsiniz . Vaktiniz bolsa , Odunpazarı bölgesinde , tarihi evlerin içinde bulunan butik otellerde kalmanızı tavsiye ederim .

Bunlardan bir kaçı :

Arasta Konak Butik Otel

Adres: Orta Mahallesi, Paşaoğlu Sk. No:8, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Telefon: (0222) 244 07 07

image-3 Eskişehir`de Gezilecek Yerler

Abacı Konak Otel

Adres: Şarkiye Mahallesi, Arpacılar Türmen Hoca Sk. No:29, 26020 Odunpazarı/Eskişehir

Telefon: (0222) 333 03 33

Arslanlı Konak Otel

Adres: Paşa Mahallesi, Kemal Zeytinoğlu Cd. No:35, 26100 Odunpazarı/Eskişehir

Telefon: (0222) 222 01 66

Eskişehir`e Ulaşım

Eskişehir İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere oldukça yakın mesafede .

Eskişehir`e eğer kendi aracınızla gidecekseniz ;

İstanbul-Eskişehir arası 322 km yaklaşık 5 saat sürüyor .

İstanbul-Ankara arası 236 km yaklaşık 3 saat sürüyor .

Eskişehir`e eğer tren ya da otobüsle gidecekseniz ;

Her şehirden otobüsle kolaylıkla ulaşabilirsiniz .

İstanbul – Eskişehir yolculuğu yaklaşık 5-5.30 saat sürerken , Ankara – Eskişehir yolculuğu yaklaşık 3 saat sürüyor .

Trenle İstanbul`dan Pendik hızlı tren garından yaklaşık 1 saat 45 dakikada ulaşabilirsiniz .

Ankara`dan hızlı tren ile yaklaşık 1 saat 35 dakikada ulaşabilirsiniz .

Eskişehir rengarenk , capcanlı bir şehir . Gezmeyi seviyorsanız , tarihi yerleri keşfetmek istiyorsanız kesinlikle Eskişehir’e yolunuz düşmeli . Cıvıl cıvıl renkleriyle Odunpazarı’nı gezmeli , eğlenceli dünyasının içinde Sazova’da kendinizi kaybetmelisiniz . Eğer bol vaktiniz varsa özellikle Sazova Parkı’na bir gün ayırmanızı tavsiye ederim . Ben Eskişehir’i çok sevdim , umarım siz de Eskişehir’de vakit geçirmekten keyif alırsınız .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir