Aydos Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir ?

İstanbul`un Sultanbeyli ilçesinde bulunan Aydos Kalesi , Doğu Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş . Tam tarihi bilinmese de 11. ve ya 12. yüzyıllarda inşa edildiği tahmin ediliyor . O dönemdeki ismi Yunanca anlamı kartal olan ” Aetos ” çok fazla değişikliğe uğramadan günümüze Aydos olarak gelmiş . Bir diğer ismi ise Keçi Kalesi olarak biliniyor .

Aydos Tepesi`nin 325 metrelik uzantısında bulunan Aydos Kalesi çevresiyle birlikte birince derece sit alanı olarak ilan edilmiş . Tarihi mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması kapsamında ; Sultanbeyli Belediyesinin girişimleriyle 2010 yılında Aydos Kalesi’nin restorasyon çalışmalarına başlanmış ve özenle yürütülen çalışmalar sonucunda 2022 yılında çevre düzenlemeleri tamamlanan ”Aydos Kalesi” ziyarete açılmış .

Aydos-kalesi-3-1024x683 Aydos Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Çocukken babamla sık sık Aydos Kalesi`ne çıkar doğa yürüyüşleri yapardık . Doğa sevgimi sevgili babam aşılamıştır ona kocaman teşekkür ederim . Kale malesef virane haldeydi , Sultanbeyli Belediyesi`ne de kale üzerinde yürüttükleri titiz çalışma için , Aydos Kalesi`ni turizme kazandırdıkları için ayrıca teşekkür ederim . Çocukluğumdaki halini düşünecek olursak kale gerçekten harika bir dönüşüm yaşamış .

Aydos-kalesi-1-1024x683 Aydos Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Öncelikle kaleye yaya girişi ücretsiz . Bahçe girişinde sizleri yukarı ücretsiz çıkaran bir araç mevcut . Böylece yokuş yukarı yorucu bir yolu yürümenize gerek kalmıyor . Gerçi ben yürümeyi severim de son ziyaretimi sevgili annemle yapmıştım o bu aracı görünce bayıldı 🙂 Yürümekten kurtulduğu için çok sevindi ! Ortalama 5 dakikalık süren yolculuk sonrası Kale`ye varıyorsunuz . Kale girişince mescit – lavabo – sevdiklerinizle iyi vakit geçirmelik minik bir kafetarya mevcut . Fiyatlar da oldukça makul !

Aydos-kalesi-2-1024x683 Aydos Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Biz önce bir kale etrafını turladık , gezerken bazı alanlarda hayretlere düştük , tepeden şöyle bir İstanbul`u seyrettik , kaleden etrafı seyrederken bir kaç kare fotoğraflandık ve gezimizi kafetaryada bir çay eşliğinde tamamladık .

Sultanbeyli`ye yolunuz düşerse , tarihin izlerine tanıklık etmek için Aydos Kalesi`ni ziyaret etmeyi unutmayın !

Aydos Kalesi`ne Nasıl Gidilir ?

Aydos Kalesi , İstanbul`un Sultanbeyli ilçesinde bulunuyor . Bu nedenle öncelikle Sultanbeyli`ye gelmelisiniz . Ardından , Sultanbeyli Merkez Çiftlik durağından geçen , 132C , 14KS , 131 ya da 132V numaralı hatlardan birine binip Mehmet Akip Mahallesi`nde inmeniz gerekiyor . Burdan sonra yaklaşık 1 kilometre süren bir yürüyüş sonrası Aydos Kalesi`ne ulaşabilirsiniz .

Kendi aracınızla gidecekseniz eğer konumu buraya bırakıyorum . ortalama 10-15 dakikada Aydos Kalesi`ne ulaşabilirsiniz .


Şimdiden keyifli geziler dilerim .

Sevgiyle kalın !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir