İstanbul Gezi Rehberi : Fatih`in Tarihi Semtleri

İstanbul`un tarihi semtleri nasıl olmuş da Fatih de toplanmış bilmiyorum ama her biri görülmeye değer birbirinden güzel semtler … Cıvıl cıvıl evleriyle Fener-Balat , ahşap yapılı evleri ile Samatya , Haliç manzarası ile Küçükpazar , tarihin izlerini sokaklarında taşıyan Kadırga ve dahası hepsi Fatih`te . Benim gibi tarihi sokaklarda dolaşmaktan , camdan cama asılan çamaşırların rüzgarla savruluşunu izlemekten keyif alan biriyseniz bu içerik tam size göre . Alın elinize kağıt kaleminizi rotanızı hazırlayın . Fatih`te sizi harika yerlere götüreceğim bugün !

Fatih`te Gezikecek Semtler

  1. Fener-Balat
  2. Küçükpazar
  3. Kadırga
    • Küçükayasofya
  4. Samatya

1- Fener – Balat

WhatsApp-Image-2023-02-12-at-13.10.06-1024x683 İstanbul Gezi Rehberi : Fatih`in Tarihi Semtleri

Tarihi sokakları ile insanı kendine çeken rengarenk bir İstanbul semti Balat .Tarihte , İspanya’dan göç eden Yahudiler’in yerleşmesiyle Balat , bir Yahudi Mahallesi haline gelmiş . Bugün semtte bulunan evler Yahudiler tarafından yapılmış , mimarileri genellikle cumbalı , 2/3 katlı ve genelde bitişik nizam şekilde tasarlanmıştır .

Balat’ta tarihi sokaklar arasında gezebilir , ikinci el mağazalarında alışveriş yapabilir , açık arttırma ile satış yapan antikacıları gezebilir , renkli kafelerinde vakit geçirebilirsiniz .

Avrupa yakasının cıvıl cıvıl , en renkli semtlerinden biri Balat’a daha önce gitmediyseniz , mutlaka gidilecek yerler listenize eklemelisiniz .

Balat`a Nasıl Gidilir ?

Balat , İstanbul`un Fatih ilçesine bağlı bir semtimiz . Eminönünden kalkan halk otobüslerinden birine binerek , Balat durağında inerek , Balat`a ulaşabilirsiniz .

Ya da eğer yürümeyi seviyorsanız , Eminönü`nden başlayıp Haliç sahil boyunca ortalama 3 -4 kilometrecik yürüyerek Balat`a ulaşabilirsiniz . Konumu buraya bıraktım .

2- Küçükpazar

Kucukpazar-1024x683 İstanbul Gezi Rehberi : Fatih`in Tarihi Semtleri

Haliç`e karşı çay keyfi yapabileceğiniz Fatih`in eski yerleşim yerlerinden birisi Küçükpazar . Bir çok televizyon programı da burada çekilmiş zamanında . Tarihi sokaklarında dolaşmanın keyfi bir başka .

Küçükpazar Nerede ? Küçükpazar`a Nasıl Gidilir ?

Eminönü`ne oldukça yakın konumda bulunan Küçükpazar semti , Fatih`in Yavuzsinan ile Cibali mahalleleri arasında yer alıyor . Eminönü çarşıdan yokuş yukarı yürüyerek kolaylıkla Küçükpazar`a ulaşabilirsiniz . Konum için buraya tıklayınız .

3 – Kadırga

Kadirga-2-1024x683 İstanbul Gezi Rehberi : Fatih`in Tarihi Semtleri

Tarihi sokaklarında kendinizi kaybedeceğiniz , mahalle ruhunu hissedebileceğiniz , çocukların sokak arası futbol maçına denk gelebileceğiniz bir semt burası . Sultanahmet`in hemen aşşağısında , Tarihi Yarımadada bulunan Kadırga sokakları İstanbul`da mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisi . Eski İstanbul ruhunu yaşamak , görmek , gözlemlemek istiyorsanız fotoğraf makinelerinizi de yanınıza almayı unutmayın , unutmayın ki buradan harika fotoğraf kareleri de eklensin galerinize !

Kadırga`da Gezilecek Yerler :

Sarayiçi sokak mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor . Tarihi evlerin olduğu sokak burası .

Küçükayasofya mahallesi de bir diğer görmeniz gereken yer . Yine tarihi evleriyle sizi adeta büyüleyen ve geçmişe götüren bir mahalle burası .

Fotoğraf Müzesi , Küçükayasofya Cami , Kadırga Hamamı , Esma Sultan Çeşmesi , Sokullu Mehmet Paşa Camii ve Buhara Özbekler Tekkesi de Kadırga`da mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında geliyor .

Kadırga`ya Nasıl Gidilir ?

Sultanahmet`e 700 metre uzaklıkta bulunan Kadırga`ya ortalama 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz . Konum için buraya tıklayınız .

Küçükayasofya Mahallesi

Kucukayasofya-fatih-2-1024x683 İstanbul Gezi Rehberi : Fatih`in Tarihi Semtleri

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Küçük Ayasofya , ismini mahallede bulunan camiden alıyor . Rengarenk sokakları , cumbalı evleri ile bu küçük mahalle insana kendisini geçmişte gezintiye çıkmış gibi hissettiriyor .

Küçük Ayasofya`ya Nasıl Gidilir ?

Fatih semtinin şirin mahallelerinden biri olan Küçük Ayasofya`ya Eminönü`nden yürüyerek ya da toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz .

Toplu taşıma ile gitmek için Eminönü iskele durağından BN1 numaralı hatta binip , Çatladıkapı durağında inmeniz gerekiyor .İndikten sonra 5 dakika yürüyerek , Küçük Ayasofya`ya ulaşabilirsiniz .

Eminönü iskelesinden yürüyerek gitmek isterseniz eğer , konumu buraya bırakıyorum . Haritadaki rotayı izleyerek , yarım saatte Küçük Ayasofya`ya gidebilirsiniz .

4 – Samatya

Samatya-1-1024x683 İstanbul Gezi Rehberi : Fatih`in Tarihi Semtleri

İstanbul`un buram buram tarih kokan semtlerinden biri olan Samatya , Avrupa yakasında Fatih ilçesi`nde bulunuyor . Semtin eski adı , anlamı Yunancada kumlu demek olan Psamatyon`dur . Zaman geçtikçe değişerek Samatya olmuştur .

Samatya`da neler yapabilirsiniz ?

Birbirinden güzel , rengarenk , tarihi sokaklarında gezebilir , yıllar öncesinde yapılmış kiliselerini ziyaret edebilirsiniz . Meşhur Samatya Meydanı`nı ve Balıkçı Müzesi de mutlaka görülecek yerler listenizde olmalı . Yeme içme için balık restorantları eğlence için meyhanaleri ile tercih edilen semtte mutlaka keyfinize göre bir mekan bulabilirsiniz . Semtin en bilinen kafesi Matya kafede keyifli vakit geçirebilirsiniz .

Samatya`ya Nasıl Gidilir ?

Fatih`in en eski semtlerinden biri olan Samatya , Eminönü`ne yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunuyor . Samatya için yürüme rotası önerisi sunmuyorum , enerjinizi Samatya sokakları için harcasanız daha güzel olur . 🙂

Samatya`ya toplu taşıma ile gitmek için , Eminönü iskelesinden BN1 numaralı hatta binip , Gençosman Sahil durağında inmeniz gerekiyor . İndikten sonra 4-5 dakika yürüyerek Samatya`ya ulaşabilirsiniz .

Farklı alternatifler için konum linkini buraya bırakıyorum .


Fatih`te gezilecek daha bir çok semt bizleri bekliyor ! Gezdikçe listeyi arttıracağım , ara sıra listeyi incelemeyi unutmayın !

Sevgiyle kalın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir