Altınköy Açık Hava Müzesi Nerede ? Nasıl Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

Ankara`nın Altındağ ilçesinde bulunan Altınköy Açık Hava Müzesi , 500 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş bir müze . Müze içerisinde yürüyüş alanları , yemek yemek için restaurantlar , fotoğraf çekilmelik harika bir asma köprü , yel değirmeni ve su değirmeni , çocuklar için etkinlik evi gibi bir çok alan bulunuyor . Ankara`nın betonlaşmış yapıları arasından çıkıp nefes almak için harika bir yer burası .

Altinkoy-acik-hava-muzesi-5-1024x682 Altınköy Açık Hava Müzesi Nerede ? Nasıl Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

Müzeye girince karşınıza bir köy meydanı çıkıyor . Meydanda köy okulu , köy camisi , köy fırını , köy bakkalı , kalaycı dükkanı , berber ve demirci dükkanları bulunuyor . Müze içerisinde ayrıca köy hayatının olmazsa olmazı köy hayvanları bile var . Her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ve tam bir köy hayatı yansıtılmış müzede . Burada kendinizi Ankara`nın şirin bir köyünü geziyor gibi hissediyorsunuz .

Müzede bulunan köy evleri de Kastamonu ve Karabük köylerinden getirilmiş . Bu muhteşem ahşap konaklar teker teker numaralandırılarak yerlerinden sökülmüş ve tekrar müze içerisinde yeni yerlerine kurulmuşlar . Yani bu evlerde bir zamanlar birileri yaşamış . Çok güzel değil mi …

Altinkoy-acik-hava-muzesi-9-1024x683 Altınköy Açık Hava Müzesi Nerede ? Nasıl Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

Köy meydanını gezdikten sonra aşşağıya doğru iniyoruz . Burada bizi minik bir göl karşılıyor . Manzaraya karşı fotoğraflar çekiliyoruz , etrafı geziyoruz . Gezintimiz boyunca bize eşlik eden sevimli hayvanlarla tam bir köy gezisi yapıyoruz . Beton yığınlarının ardına saklanmış bu şirin köyde epey keyifli vakit geçiriyoruz .

Altinkoy-acik-hava-muzesi-2-1024x683 Altınköy Açık Hava Müzesi Nerede ? Nasıl Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

Altınköy`ün meşhur asma köprüsünde yürümeden olmaz deyip bir de köprü üzerine çıkıyor , korkmadan yürüdük pozu veriyoruz . Burada yel değirmenini de arkanıza alıp efsane fotoğraflar çekilebilirsiniz . Karadanizin gürül gürül akan dereleri üzerinde bir asma köprüdeymiş gibi de hayal edebilirsiniz kendinizi 🙂

Altinkoy-acik-hava-muzesi-10-1024x768 Altınköy Açık Hava Müzesi Nerede ? Nasıl Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

Peki böyle huzurlu ve keyifli bir yerde çocuklara yer yok mu ! Olmaz mı 🙂 Çocuklar için bir etkinlik evi , at binmeleri için ata biniş yeri , sevimli hayvanlar daha ne olsun 🙂 Burası çocuklu aileler için de keyifli geçirmelik harika bir yer . Mutlaka bir haftasonu çocuklarınızı alıp buraya gelmelisiniz . Köy hayatını , köy ortamını ve sıcaklığını çocuklarınıza burada gösterebileceğinize inanıyorum !

Altinkoy-acik-hava-muzesi-7-1024x682 Altınköy Açık Hava Müzesi Nerede ? Nasıl Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

Koskoca müzede gezdik tozduk yorulduk , acıktık yemek yiyebilecek miyiz ? Restaurant ya da piknik yapabileceğimiz bir yer var mı diye sorduğunuzu duyar gibiyim . Burası bir açık hava müzesi olduğu için dışarıdan yemek getirmek malesef yasak . Temizliği ve düzeni sağlayabilmek için çok da doğru bir uygulama bence . Ancak korkmayın aç kalmazsını çünkü Altınköy Açık Hava Müzesi`nde köy kahvaltısı ya da gün içi yemek yiyebileceğiniz , köy evi tasarımları ile inşa edilmiş restaurantlar mevcut . Müze`yi gezmeden önce ya da gezdikten sonra buralarda vakit geçirebilirsiniz . Soba sıcağında çay keyfi de yapmanızı tavsiye ederim . Köy evlerinin hem içi hem dışı tamamen eski evlerin mimari özelliğini taşıyor . Oturma alanları , perdeleri , gaz lambaları ile atmosferleri gerçekten çok tatlı . Ankara gibi şehrin içinde bir anda köy evinde buluyorsunuz kendinizi . 🙂 Şu sofaların üzerinde oturup dinlenmek bile insana çok iyi geliyor !

Altınköy Açık Hava Müzesi Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Altinkoy-acik-hava-muzesi-1-1024x683 Altınköy Açık Hava Müzesi Nerede ? Nasıl Gidilir ? 2023 Giriş Ücreti Nedir ?

Altınköy Açık Hava Müzesi Ankara`nın Altındağ ilçesinin Beşikkaya mahallesinde bulunuyor . Müzeye toplu taşıma ya da kendi aracınızla gidebilirsiniz . Kendi aracınızla gidecekseniz eğer konumu buraya bırakıyorum .

Toplu taşıma ile gidecekseniz eğer , Ulus`tan Altındağ`a giden toplu taşıma araçlarını kullanarak Altınköy`e ulaşabilirsiniz .

Altınköy Açık Hava Müzesi 2023 Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Tam bilet : 10 TL , İndirimli 4TL

Pazartesi günleri kapalı olan Altınköy Açık Hava Müzesi`ni sabah 10:00 akşam 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz .


Şimdiden sizlere masal tadında bir köy gezisi diliyorum !

Sevgiyle kalın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir