Karavanda Isınma Yöntemleri

Sonbahar ve kış aylarında muhteşemem manzaralar eşliğinde kamp yapmanın keyfi bir başkadır . Karavanınızın içi sıcacıksa eğer değmeyin keyfinize . Eğer karavanınızda ısınmak için bir ısınma sistemi yoksa , havalar soğumadan karavanda ısınma için hazırlık yapmanız gerekiyor . Peki , karavanda ısınma yöntemleri nedir , karavan nasıl ısıtılır , karavanda ısınma için neler yapabiliriz ?

Karavanda Isınma Sistemleri

Karavanda ısınma için genellikle 3 tip ısıtıcı türü tercih ediliyor . Bunlar sırasıyla gazlı , elektrikli ve dizel ısıtıcılardır . İlave olarak da katı yakıtlı ısıtıcılar eklenebilir , ki bence en keyifli katı yakıtlı ısıtıcı türü odun sobasıdır . Biz de karavanımızda odun sobası tercih ettik , sizlere avantaj ve dezavantajlarını konu başlığında ayrıntılı anlatacağım .

Gazlı ısıtıcılar ile ısınma aracın lpg tankında yanan gaz ile sağlanıyor . Gazlı ısıtıcılar, kullanım açısından pratik ve yakıt tüketimi bakımından ekonomiktirler ancak karavanın iç hacmi küçük olduğu için tehlikeli olabilirler . Eğer karavanda ısınma için gaz sobası tercih edecekseniz , olası gaz zehirlenmesine karşılık karavanınızda mutlaka gaz dedektörü bulundurmanız gerekiyor .

Dizel ısıtıcılar ise karavanda ısınma için en çok tercih edilen sistemlerin başında geliyor . Dizel ısıtıcılardan en çok webasto sistemi tercih ediliyor . Dizel ısıtıcılarda ısınma aracın motorunda yanan mazot sayesinde sağlanıyor . Mazot yükseldikçe ısınma maliyeti de malesef artıyor ancak tam zamanlı karavan hayatında yaşayan insanlar mecbur bu ısınma türünü tercih ediyor .

Elektirikli ısıtıcılar ile ısınma en pahalı ısınma sistemidir . Elektrikli ısıtıcı kullanabilmeniz için karavanınızda ayrıca elektrik sistemi de bulunmalıdır . Ortam ısınması için maliyet sebebiyle en az kullanılan yöntem elektrikle ısınma yönetimidir . Elektrikli ısıtıcılar daha çok sıcak su temini için tercih ediliyor .

Katı yakıtlı ısıtıcılar ile ısınma odun , pelet , kömür gibi yakıtlar ile sağlanıyor . Diğer ısınma sistemlerine göre daha geleneksek olan bu ısınma türü biraz da keyfe hitap ediyor .

Odun sobası ile karavanda yeterli ısınma sağlanabiliyor mu ?

Bizim 2 kişilik bir çekme karavanımız var . Minik şöminemizi yaktığımız zaman karavanın içi hamam gibi sıcacık oluyor . Sıcaklık bakımından odun sobası oldukça yeterli . Cızır cızır yanan odunları seyretmenin keyfi ise paha biçilemez .

Dezavantajları ise ayrıca bir webasto kullanmadığımız için duşta malesef sıcak su alamıyoruz . Sıcak su için ayrı bir sistem kurmamız gerekiyor . Daha çok günübirlik kamplar yaptığımız için biz şimdilik suyumuzu ocakta ısıtıp kullanıyoruz . Peki zor olmuyor mu ? Sürekli yaşasaydık belki zorlanırdık ama kısa kamplarda idare edebiliyoruz .

Odun sobasının bir diğer dezavantajı ise gece biz uyurken sobanın içindeki yakıt bitince karavanın soğuması . Eğer çok soğuk bir havada kamptaysak , üşüyüp uyanabiliyoruz . Minik sobayı tekrar yakıp uyuyoruz . Eski zamanlara dönüyoruz anlayacağınız . Kamp hayatı da daha minimal daha doğayla uyumlu ve biraz da kısıtları olan bir hayat değil mi zaten . Tamamen ev konforu aramadığımıza göre , odun sobası ile ısınma bence oldukça yeterli ve keyifli .

Bizim gibi keyiflik bir ısıtıcı arıyorsanız odun sobası tercih edebilirsiniz ancak zorlukları olduğunu gözardı etmemelisiniz . Mutfaktan ve duştan sıcak su gelsin , soğuk havalarda karavan içi sıcacık olsun istiyorsanız diğer ısınma türlerinden birini tercih etmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır .

Kış ve bahar aylarınca sıcacık kamplarınızın olması dileğiyle . Şimdiden keyifli kamplar dileriz . 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir