Gezi - Seyahat

İstanbul’un En Renkli Semtleri

İstanbul’u gezeceğim ama en renkli , en canlı semtlerini merak ediyorum diyenler için rengarenk bir seri bırakıyorum .

1-Üsküdar – Kuzguncuk ( Anadolu Yakası )

Eski adı Altın Kiremit olan Kuzguncuk , İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan bir semt . Anadolu yakasının en renkli , en canlı semtlerinden biri olan Kuzguncuk’u çok seveceksiniz .

Kuzguncuk’ta neler yapabilirsiniz ?

Rengarenk sokaklarında gezebilir , tarihi mekanları ziyaret edebilirsiniz .

Kuzguncuk’un en meşhur kitapçısı Nail Kitap evinde kahve eşliğinde kitap okuyabilirsiniz .

Kuzguncuk Bostanında bir mola verip , Simitçi Tahir Sokağı‘nın renkli evlerine karşı güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz .

Birbirinden şirin Kuzguncuk kafelerinden birinde sevdiklerinizle birlikte keyifli anlar geçirebilirsiniz .

2- Fener – Balat ( Avrupa Yakası )

Tarihi sokakları ile insanı kendine çeken rengarenk bir İstsnbul semti Balat .Tarihte , İspanya’dan göç eden Yahudiler’in yerleşmesiyle Balat , bir Yahudi Mahallesi haline gelmiş . Bugün semtte bulunan evler Yahudiler tarafından yapılmış , mimarileri genellikle cumbalı , 2/3 katlı ve genelde bitişik nizam şekilde tasarlanmıştır .

Balat’ta tarihi sokaklar arasında gezebilir , ikinci el mağazalarında alışveriş yapabilir , açık arttırma ile satış yapan antikacıları gezebilir , renkli kafelerinde vakit geçirebilirsiniz .

Avrupa yakasının cıvıl cıvıl , en renkli semtlerinden biri Balat’a daha önce gitmediyseniz , mutlaka gidilecek yerler listenize eklemelisiniz .

3- Fatih – Küçükayasofya

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Küçük Ayasofya , ismini mahallede bulunan camiden alıyor .

Gezilecek yerler

Küçük Ayasofya`nın renkli sokakları ve ismini aldığı Küçük Ayasofya Camisi gezilecek yerlerin başında geliyor . Semt adı gibi küçük bir semt ama tarihi sokakları kesinlikle görülmeye değer o yüzden İstanbul`un renkli semtleri listesine eklemek istedim . Küçükaysofya ile birlikte , Ayasofya , Eminönü ve Kadırga`yı da gezebilir , böylece tarihi bir çok yeri görebileceğiniz bir rota oluşturabilirsiniz .

4- Fatih – Samatya

İstanbul`un buram buram tarih kokan semtlerinden biri olan Samatya , Avrupa yakasında Fatih ilçesi`nde bulunuyor . Semtin eski adı , anlamı Yunancada kumlu demek olan Psamatyon`dur . Zaman geçtikçe değişerek Samatya olmuştur .

Samatya`da neler yapabilirsiniz ?

Birbirinden güzel , rengarenk , tarihi sokaklarında gezebilir , yıllar öncesinde yapılmış kiliselerini ziyaret edebilirsiniz . Meşhur Samatya Meyda`nı ve Balıkçı Müzesi de mutlaka görülecek yerler listenizde olmalı . Yeme içme için balık restorantları eğlence için meynaleri ile tercih edilen semtte mutlaka keyfinize göre bir mekan bulabilirsiniz . Semtin en bilinen kafesi Matya kafede keyifli vakit geçirebilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir