Kedili Hayat

Merhabalar :) Sitemizde yaptığımız gezilerin yanısıra zaman zaman hayatın içinden paylaşımlar da yapmak istedik . Kedimiz Çakıl instagram sayfamızın fenomeni oldu . Birçok takipçimizden evde kedi bakımı hakkında sorular alıyoruz . Hepinize fikir olsun istedik ve bu yazıyı hazırlamaya karar verdik . 

Minik kızımızdan bahsedeyim biraz , kızımızın cinsi Scottishfold . Gözlerinin biri mavi diğeri kehribar . Tüyleri bembeyaz . Ankara`dan bir arkadaşımız vasıtasıyla sahiplendik . Yaklaşık bir yıldır birlikte yaşıyoruz . Peki bu süreç nasıl geçiyor hadi onları konuşalım . :)

Öncelikle evde kedi bakmaya başladığınızda kedinizin de sizin gibi evin bir bireyi haline geliyor . Onun da sizin gibi bir odaya ihtiyacı oluyor . Biz misafir odasına Çakıl`ın tuvalet kabını ve yemek kabını koyduk yerini öğrettik , ihtiyaç duyduğunda odasına gidiyor  . Yemeği bitse ve unutsak miyavlayarak bizi odasına götürüyor . Yaş mamayı çok seviyor :) Sadece yaş mamaya alıştırmayın , biz günde bir öğün  veriyoruz sadece ve akşam saatlerinde veriyoruz . Saati gelince hemen miyavlamaya başlıyor . Çakıl bize geldiğinde tuvalet eğitimi vardı , ancak daha 56 günlüktü ve zaman zaman malesef tuvaletini yanlış yerlere yaptığı oldu . Bunun için ilk tavsiyem mutlaka ilk zamanlarda eve alışana kadar açık tuvalet kullanın . Tuvalet kapağını açtığımızda biz bu sorundan kurtulmuştuk .  

Peki ya uyku . İşte bizim Çakıl`la en keyifli zamanlarımızdan birisi uyku zamanı oldu . Çünkü Çakıl yavruyken benim başucumda uyurdu . Süresini hatırlamıyorum ama uzun bir süre birlikte uyuduk . Çakıl`a yatak almıştık ama yatağında neredeyse hiç uyumadı . Biraz büyüyünce ayak ucumda uyumaya başladı . :) Şimdilerde ise bizden ayrı takılıyor ee büyüdü artık yaşını alacak . :) 

En büyük problemimiz ise tahmin edeceğiniz gibi tüy dökmesi . Malesef en kaliteli mamayı da yese o dökeceği tüyü döküyor . Her zaman yoğun bir şekilde tüy dökmüyor ama bazı zamanlarda her gün evi dip baş temizlememiz gerekiyor . Çok yoğun tüy döküyor bazı zamanlarda ama gülü seven dikenine katlanırmış . Biz de katlanıyoruz . Çakıl`ın dostluğuna hiçbir şeyi değiştirmem . :)

Bir diğer sorun ise kızgınlık dönemi . Bizim kızımız kısırlaştırılmadı henüz. Ve biz bu noktada kararsısız . Çakıl`ın minik minik yavrularını görebilmek istiyoruz açıkçası ve ben Çakıl`ın annelik duygusunu yaşayabilmesini , bu duyguyu onun elinden almamayı istiyorum . Bu dönemde evde erkek kedimiz olmadığı için eve arkadaş kedi geldi . Bir tanıdığın kedisi British cinsi bir kedi ile minik kızımızı çiftleştirdik . Çakıl bu dönemde bizimle hiç ilgilenmedi . Tamamen Bob ile oyunlar oynadı , onunla uyudu . Çok tatlıydılar ve bir hafta kaldıktan sonra Bob`a artık yüz vermemeye başladı ve bu süreci de Bob`a  veda ederek atlattık . :)

Tavsiyelerim hakkında çok soru alıyorum . Bence evde kedi bakacaksanız bir değil iki kedi bakın biri dişi , diğeri erkek olsun . Ne kadar biz ilgi görsek de işe gidiyoruz , tüm gün evde olamıyoruz biz yokken yalnız kalıyor Çakıl malesef . Bizim evimiz ufak bir ev iki kediyle yaşamaya çok uygun değil daha büyük olsa sanırım bir kedi daha isterdim Çakıl için . Kedinizle olabildiğince bol vakit geçirin , oyunlar oynayın . Bizim gibi kısırlaştırmadıysanız , kızgınlık döneminde mutlaka eş bulun kedinize yoksa hayvana eziyet oluyor . Tüy dökümünü azaltabilmek için olabidliğince iyi mama tercih edin . Kedinizin rahatsız olduğu yiyecekleri tespit edin . Mesela Çakıl`ın tavuk etine alerjisi varmış  Yediğinde rahatsızlanıyor artık tavuk vermiyoruz . Mutlaka kedinizi eğitin  , gerçekten akıllı hayvanlar zamanla öğretmek istediğiniz şeyleri öğreniyorlar . Koltuklarınızı parçalamasın istiyorsanız tırmalama tahtası alın . Ben almadım , pişmanım . :) Oyuncaklar alın , Çakıl bir şeyleri kovalamayı çok seviyor ve oyun oynarken onu seyretmek çok keyifli . Minik toplar var pet shoplarda onlardan alabilirsiniz . Tırnak bakımını ihmal etmeyin . Yoksa yanlışlıkla da olsa sizi parçalayabiliyor . Bir veteriner seçin ve hep ona gidin . İlgisi de ona göre daha iyi oluyor biz tek veterinere götürüyoruz ve ilgisinden çok memnunuz . Aklıma gelenler bu kadar evde kedi bakacaksanız minik dostunuzu çok ama çok sevin . Emin olun sevginizin karşılığını alacaksınız . :)