Kamp - Karavan

Çekme Karavanda Isınma

Çekme karavanda ısınma

Karavanda ısınma sistemleri bir kaç farklı yolla sağlanabiliyor . Bunlardan ilki karavana webasto sistemi kurmak . Webasto ile karavanda hem ısınma sağlanıp , hem de sıcak su elde edilebiliyor . Bir diğer yol ise karavana soba kurmak . Soba ile de karavanı soğuktan koruyabilirsiniz ancak musluktan sıcak su aksın istiyorsanız soba bu konuda yetersiz kalıyor .

Soba karavanda ısınma ihtiyacını karşılıyor mu ? Webasto şart mı ?

Biz başlangıçta karavanda ısınma için mini bir şömine tercih ettik . Karavanımız ebat olarak ufak bir karavan olduğu için webastoya ihtiyaç duymadık . Ancak uzun soluklu karavan yaşamında ısınmak ve özellikle sıcak su elde etmek için soba yeterli gelmeyebilir . Biz daha çok günübirlik kamplar yapıyoruz ve sıcak suya ihtiyacımızı tüp vasıtasıyla karşılayabildiğimiz için , minik şömine kamplarda bize oldukça yeterli geliyor .

Karavanda soba kurulumu

Karavanda ısınma için soba tercih edecekseniz , konum olarak baca çıkışının rahatlıkla verilebileceği bir yer tercih etmeniz gerekiyor . Biz karavanda sobayı mutfak bölümüne kurduk . Mutfak bölümünde buz dolabı için ayrılmış alan bizim için fazla olduğu için , o kısmı ikiye bölerek üst kısma sobamızı yerleştirdik , ayaklarından da sobayı sabitledik. Alt kısımı da odunluk olarak ayırdık . Sobanın etrafını da çevreye ısı verip zarar vermemesi için izole ettik .

Karavanda soba için baca çıkışı

Sobayı karavanın mutfak bölümüne kurmuştuk ,mutfağımız da karavanın en arka kısmında . Sobanın tam arkasından borumuzun çıkabileceği kadar yuvarlak bir delik açtık. Baca çıkışımızı buradan verdik ve bir de kapak yaptık. Kamp bittiğinde , teleskopik ( iç içe geçebilen) boruları toplayıp , boru çıkışını kapatıyoruz . Böylelikle karavana bacalar takılı olmadığı zamanlarda su gelemiyor .

Sobamızın detaylı videosunu da youtube hesabımıza ekledim . Buradan tıklayıp izleyebilirsiniz . https://www.youtube.com/shorts/bTwkDmx5GY4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir