Kamp - Karavan

Çekme karavanda elektrik sistemi

Merhabalar , minik evimiz masalı tamamen boş halde satın almıştık . Buzdolabı , elektrik sistemi , tuvalet gibi aklınıza gelebilecek her türlü malzemeleri kendimiz aldık . Karavanda elektrik olmadan idare etmek çok zor . Mutfaktan su akması için bile hidraforun çalışması gerekiyor ki bunun için de elektrik lazım . Bu yüzden ilk önceliğimiz elektrik sistemini kurmak oldu .

Elektrik sistemi için öncelikle firmalardan fiyat aldık ama eşim kendisi kurabileceği için gerekli malzemeleri satın alıp , kurma işlemini kendi tamamladı . İlk olarak akü araştırmasına girdik , uzun süreli kullanım için birçok yerden jel akü tavsiyesi aldık . Bu yüzden hem bütçemize uygun hem de karavanda ihtiyacımızı karşılayabilecek yeterlilikte 160 amper bir jel akü satın aldık . Akü tek başına yeterli olmuyor malesef . Aküyü şarj edebilmek için sırasıyla bir mppt cihazı , tam sinüs inventör ve 375 watt Güneş paneli temin ettik . Ürünlerimiz bize ulaşınca da eşim elektrik sistemini hazırladı . Karavanın depolama bölümlerinde boş bulduğumuz yerlere akü ve diğer ekipmanları yerleştirdik . Bunun tanıtımını bir video hazırlayarak sizlere yapacağım .

160 Amper akü ve 375 watt Güneş paneli ile elde ettiğimiz elektrik bize yaz ayında buz dolabı da dahil olmak üzere elektrik kullanımında yeterli oluyor . Yazın 8 günlük bir Ege tatili yaptık ve elektrikte hiç sorun yaşamadık . Kış aylarında ise malum Güneş yeterli gelmediği için akünün dolumu uzun sürüyor . Tam dolmuş akü ile buz dolabı çalışmadan , 3/4 günlük kamp yapabiliyoruz .

Karavanda elektrik bize göre olmazsa olmaz , çünkü biz kamp yerlerinde değil de doğada kalmayı daha çok seviyoruz . Eğer bir elektrik sistemimiz olmasaydı kamp yerlerine gebe kalırdık ama sistemi kurunca karavanımız daha özgür kalmış oldu . Bir gecelik kamplarda 100 litrelik depomuzun yarısını doldurup , bir gece istediğimiz herhangi bir yerde bir kamp alanına muhtaç olmadan rahatlıkla konaklayabiliyoruz . Bir sahil kenarında ya da ormanda , karavanımızın gidebildiği her yerde kamplayabiliyoruz .

Sizlerde daha özgür kamplar yapmak istiyorsanız bütçenize göre mutlaka bir elektrik sistemi satın almalı ya da kurmalısınız . Umarım bu konuda anlattıklarımın sizlere de faydası olmuştur .

Sevgiyle kalın .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir