Çekme Karavan Mı ? Motokaravan Mı ?

Karavan alma planı olan bir çok kişinin aklında bir sürü soru işareti vardır . Bunlardan en çok kafa karıştıranı ; çekme karavan mı , motokaravan mı sorusudur . Hangisi daha avantajlı olur ? Hangisi daha konforlu , hangisi daha uyguna gelir ? Çekme karavanı aracım çekebilir mi ? Motokaravan mı çok yakar , çekme karavan mı ? Çekme karavan zorlukları neler ? Bu sorular böyle uzar gider . 2 kişilik çekme karavan deneyimimiz ile birlikte sizler için bu sorulara cevap olacak bir içerik hazırlamak istedik .

Sorularımızın cevaplarını yanıtlamadan önce çekme karavan ve motokaravan hakkında biraz bilgi edinelim .

Çekme Karavan Nedir ?

Çekme karavan adından da anlaşılacağı üzere bir motorlu araç tarafından çekilerek bir yerden bir yere götürülebilen karavan tipidir . Çekme karavanların ayrıca karavanı hareket ettirecek bir motoru olmadığı için , araçsız kullanılamazlar . Karavan firmasının üretimine bağlı olarak , bir çekme karavan içinde mutfağından banyosuna varana kadar , konaklama ihtiyacınızı karşılayacak tüm olanaklar bulunabilir .

Çekme Karavan Türleri :

 1. Klasik Çekme Karavanlar
  • 750 kg altı O1 belgeli çekme karavanlar
  • 750 kg üstü O1 belgeli çekme karavanlar
 2. Gözyaşı Karavanlar ( Ufak tip)
 3. Arazi Tipi Çekme Karavanlar
 4. Tavanı Yükselen Karavanlar
 5. Mini Karavanlar
 6. Ticari Çekme Karavanlar
 7. T@B Çekme Karavanlar
 8. Beş Tekerlekliler
 9. Airstream Çekme Karavanlar
 10. Katlanabilir çekme karavanlar

Motokaravan nedir ?

Motokaravan ise , isminden de anlaşılacağı üzere , ekstra bir araca ihtiyaç duymadan kendi motoru ile hareket edebilen karavan tipidir . Motokaravanlar , minibüs , otobüs , tır , kamyon gibi araçların iç dizaynları modifiye edilerek yaşam alanına dönüştürülmesi ile oluşturulan konaklama araçlarıdır .

Motokaravan Çeşitleri:

 • Campervan
 • Alkovenli Motokaravan

Çekme Karavan ile Motokaravan Avantaj – Dezavantajları

Çekme karavanın motokaravana , motokaravanın da çekme karavana göre avantajlı ve dezavantajlı , olduğu durumlar vardır . Bunları birlikte inceleyelim .

Çekme karavan mı Motokaravan mı daha uygundur ?

Çekme karavanlar , motokaravanlara göre daha uygun fiyata satılmaktadır . Hem fiyatları uygundur hem de vergi-muayane açısından motokaravana göre daha avantajlıdırlar .

Çekme karavanların 750 kilogram altı modelleri O1 belgeli modellerdir . Ruhsatsız modeller olup , vergiden ve muayeneden muaftırlar . Motokaravanlar ise vergiden ve muayeneden muaf değillerdir . Özellikle 5 yaşından küçük motokaravanlara yüksek vergi tutarı çıkmaktadır .

Çekme karavanların motokaravana göre fiyat açısından bir diğer artısı ise araçlarda bulunan amortismanlara sahip olmamasıdır . Sadece lastik değişimi gideri vardır çekme karavanda . Motokaravanda ise her çeşit amortisman mevcut olduğu için amortisman giderleri daha yüksektir .

Çekme karavan mı Motokaravan mı daha az yakıt tasarrufu sağlar ?

Yolculuk Esnasında , motokaravan türüne göre aracın yakıtı neyse , yolculuk boyunca ancak o kadar yakıt yakacaktır . Ancak çekme karavanlar çeken araç için bir yük olduğu için , karavanı çeken aracın normal yakıtından % 50 daha fazla yakıt harcamasına sebep olmaktadır .

Konaklama esnasında ise , konaklamak için gittiğiniz bir yerde , çekme karavanı araçtan ayırıp , konaklayacağınız yerde bırakabilirsiniz . Ancak motokaravanda böyle bir imkan yoktur . Alışverişe ya da herhangi bir yeri gezmeye gitmek istediğinizde motokaravanda daha fazla yakıt harcamak zorunda kalırsınız . Bu açıdan çekme karavan motokaravana göre yakıt tasarrufu sağlamış olur .

Çekme karavan mı daha pratiktir Motokaravan mı ?

Ulaşım : Çekme karavanınızla konaklama noktasına geldiğinizde , konaklayacağınız yerde çekme karavanınızı bırakıp , gitmek istediğiniz yerlere aracınızla rahatlıkla gidebilirsiniz . Ancak motokaravanda siz nereye karavan da sizinle oraya gideceği için , şehir içi ulaşımda zorlanabilirsiniz . Ulaşımda çekme karavan daha pratiktir .

Park : Çekme karavana park yeri bulmak motokaravana park yeri bulmaktan daha zordur . Motokaravanı şehir içi herhangi bir yere park ederken , çekme karavan için daha güvenli yerler bulmanız gerekir .

Park konusunda değinmek istediğim bir diğer husus ise çekme karavanınızı kesinlikle güvenli yerlere park etmeniz gerekmektedir . Araçsız bir şekilde , önlem almadan yol kenarı ya da tekin olmayan bir yere karavanınızı park ederseniz , döndüğünüzde karavanı yerinde bulmama ihtimaliniz de mevcuttur . Çeki demiri bulunan bir araç karavanınızı alıp gidebilir . Bu nedenle bilmedğiniz yerlerde karavanınızı mutlaka otoparklara , güvenli yerlere park etmeniz gerekiyor . Motokaravan bu açıdan kesinlikle daha güvenlidir . Park yeri için çekme karavan kadar seçici olmak zorunda kalmazsınız . Bu nedenle motokaravan park yeri bulma konusunda çekme karavana göre daha pratiktir .

Çekme karavan mı daha güvenlidir Motokaravan mı ?

Çekme karavanı seyir halindeyken kullanmak oldukça tehlikelidir , güvenli değildir . Ancak motokaravan çekme karavana göre daha güvenlidir . Yine de seyir halindeyken karavanda oturmak dinlenmek dışında aktiviteler yapmamak daha güvenli olacaktır .

Konaklayacağınız yere bağlı eğer bir kamp alanı dışında konaklayacaksanız çekme karavan , motokaravana göre daha güvensiz kalıyor malesef . Motokaravanda herhangi bir şeyden tedirginlik duysanız aracı çalıştırıp bulunduğunuz yerden hızlıca ayrılabilirsiniz ancak çekme karavanda arabanızı çalıştırabilmek için önce karavanı araca bağlamanız , karavanın ayaklarını kapatmanız gerekir ki bu da zaman alır . Bu nedenle çekme karavanla her yerde gönül rahatlığı ile konaklayamazsınız .

Çekme karavanda ve Motokaravanda hız limiti nedir ?

Çekme karavan ile yolculuk motokaravanla yolculuğa göre kıyaslanırsa daha dikkatli olmanız gereken bir yolculuktur . Çekme karavanda hız limiti 80 kilometredir . Çekme karavan ile 80 kilometre hızın üstünde seyir edemezsiniz , bu hızı geçerseniz yolculuk esnasında karavan yalpalama yapabilir . Motokaravanda böyle bir sorun yoktur , daha güvenlidir ve daha hızlı ulaşım imkanı sağlar .

Çekme karavan mı daha kolay sürülür Motokaravan mı ?

Çekme karavanın motokaravana kıyasla yolculuktaki en büyük zorluğu geri geri gitme zorluğudur . Çekme karavanla geri manevra yapmak , yeni kullanan kişiler için çok zordur . Zamanla tecrübe edilmesi gerekmektedir . Kullanıcının bu konuda özellikle yoğun trafikte çok dikkatli olması gerekmektedir . Motokaravanda böyle bir zorluk yoktur .

Çekme karavan ile Motokaravan depolama alanı kıyaslama

Çekme karavanlar motokaravanlara kıyasla hem daha hafif hem de daha ufak araçlardır . Bu nedenle çekme karavanla uzun tatile çıkacağınız zaman seçeceğiniz eşyalar malesef limitli olmalıdır . Çekme karavanı bir araçla çektiğinizi unutmamalısınız , eğer fazla ağır eşyalar yüklerseniz yolculukta aracınızın dengesi bozulabilir ve sürüş güvenliği tehlikeli olabilir . Fazla eşya alırsanız da sığdıracak yer bulamayabilirsiniz çünkü çekme karavan kapasitesi motokaravana göre çok daha ufaktır .

Özetleyecek olursak eğer çekme karavan , kullanım pratikliği , ucuza mal olması , amortisman giderlerinin düşük olması , yakıt tasarrufu açısından motokaravana göre daha avantajlıdır . Ancak , güvenlik , depolama , hız limiti ve park sorunu sebebiyle de dezavantajlıdır .

Peki , biz size çekme karavan mı motokaravan mı öneriyoruz ?

Bizim 2 kişilik minik bir çekme karavanımız var . 1 yıl önce karavan fiyatları 2023 yıl sonuna göre daha uygunken , makul bir fiyata satın almıştık . Fiyat açısından bize göre , motokaravana kıyasla çekme karavan oldukça makul bir tecih olacaktır .

Motokaravan deneyimimiz yok ama çekme karavanın pratik kullanımına bayıldık . Çekme karavanla günübirlik yaptığımız bir çok kampı çok pratik bir şekilde yapabiliyoruz . Konaklamak istediğimiz yeri seçip karavanımızı park edip aracı ayırdıktan sonra şehir içinde rahatlıkla dolaşma imkanı bize aşırı pratik geliyor . Motokaravanımız olsaydı eğer , oldukça hantal bir araçla her yere gitmek zorunda kalacaktık .

Çekme karavanımızın bir diğer artısı ise yakıt tasarrufu sağlıyor olması . Uzun süreli gittiğimiz yerlerde karavanı konakladığımız yere park edip , bulunduğumuz şehri aracımızla , motokaravana kıyasla hem daha hızlı hem de daha az yakıt harcayarak kolaylıkla gezebiliyoruz .

Bize göre motokaravanın en can alıcı noktası çekme karavana göre çok daha güvenli olması . Limitleri sevmiyorum , yeşilini ya da denizini sevdiğim her yerde daha güvenli bir şekilde konaklamak isterdim açıkçası ve bunu motokaravanla daha güvenle yapabilirdik . Çekme karavan bu konuda bir tık geride kalıyor . Hem yolculuk hem konaklama açısından motokaravan çekme karavana göre çok daha güvenli değil mi sizce de ?

Eğer siz de bizim gibi hem uygun fiyatlı hem de pratik geziler yapmak istiyorsanız tercihinizi çekme karavandan yana yapmanızı tavsiye ederiz . Ancak bir karavandan beklentileriniz daha farklı ise , fiyat konusunda limitiniz yoksa , uzun süreli tatiller yapıp daha büyük daha konforlu bir araçta konaklamak istiyorsanız , daha güvenli bir kamp yapmak istiyorsanız tercihiniz motokaravandan yana olmalıdır . Tabi yine de tercih sizin . Sizin şartlarınız ve beklentileriniz neler ? Bunları değerlendirip karar vermeniz sizin için daha faydalı olacaktır .

Umarım bu içerik karavan alma aşamasında kafası karışık olan kişilere yol gösterici nitelikte bir rehber olur . Şimdiden karavanınız hayırlı , kamplarınız bol neşeli olsun . Hayallerinize en kısa sürede kavuşmanız dileğiyle …

One Comment

 1. Herzaman motokaravan bence,, çünkü bu yazılardan çıkan sonuç: özgürlük için biraz daha fazla harcma yapılabilir ,( benim sadece emekli maaşım var ve yettirebiliyorum hatta muayene ve çıkabilecek arızalar için az da olsa biriktiriyorum) .ve de şehir içi trafiğine de girmeyerek uzağa park edip, uzun yürüyüşlere sporumu ve alışverişimi yapıyorum..katlanır pazar arabası..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir