Gezi - Seyahat

Bursa`nın Tarihi Cumalızık Köyü

Bursa`nın Yıldırım ilçesinde bulunan Tarihi Cumalızık Köyü , şehre 11 km uzaklıkta , Uludağ`ın eteklerine kurulmuştur . Bir rivayete göre , tarihi kızık köyü , ismini köyün kurulduğu gün olan cuma gününden alarak , Cumalıkızık olmuştur . Cumalızık köyü , kurulduğu yıl 1300 lü yıllardan , günümüze bozulmadan ulaşmış , cumbalı evleri ve taş döşenmiş yolları ile dikkat çekmektedir . Unesco tarafından , 2000 yılında Dünya Mirası Geçici Listesine eklenen Cumalıkızık Köyü , 2014 yılında da Bursa ili ile birlikte Dünya Mirası olarak tescillendirilmiştir .

Cumalızık köyü gezilecek yerler

Cumalızık köyü`ne 3 ya 4 defa gidip gezen biri olarak , benim için gezmekten en çok keyif aldığım yer kesinlike köyün tarihi sokaklarıdır . Her bir sokakta birbirinden güzel , rengarenk evler karşılıyor sizi . Evlerin cumbalı yapısı , tokmaklı kapıları sizleri adeta büyülüyor . Asma yaprakları ile süslenmiş pencereli evleri köye muhteşem bir hava katıyor . Hangi evin önünde fotoğraf çekilsem diye karar veremiyor insan .

Görülmesi gereken yerlerden birisi , en popüler sokağı Cin Aralığı olarak bilinen köyün en dar sokağıdır .

Bir başka yer Cumalızık Etnografya Müzesi`dir . Müzede köy geçmişine ait fotoğraf , kıyafet ve eşyalar segilenmektedir .

Tarihi yapıları da mutlaka görmeniz gereken diğer yerlerdir . Bunlardan başlıcaları Osmanlı zamanından kalma Kubbesiz cami , Zekiye Hanım çeşmesi , Cumalızık hamamıdır .

Cumalızık köyünde yapılacaklar

Cumalızık`a eğer sabah vakitlerinde gidecekseniz mutlaka tarihi konaklardan birinde köy kahvaltısı yapmalısınız .

Karnınız tok gittiyseniz üzülmeyin , rengarenk sokaklar arasında gezerken yorulup , gözlemeci ablaların harika konaklarında gözleme keyfi yapabilirsiniz .

Köy meydanında ya da ara sokaklarda satılan hediyelik eşya ve köy ürünlerinden satın alıp , köy halkına katkıda bulanabilirsiniz .

Cumalıkızık köyüne nasıl gidilir ?

Otobüs ile gidecekseniz , D10 numaralı otobüsle , Bursa Hacivat Metro İstasyonu durağından otobüse binerek Cumalızık köyü`ne gidebilir yine aynı otobüsle Bursa`ya geri dönebilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir